До края на септември се очаква кипърски съд да реши дали да открие производство по несъстоятелност на застрахователната компания "Олимпик", с която около 200 хил. потребители в България имат сключени застраховки "Гражданска отговорност".
Ако решението на съда е положително, застрахованите в компанията ще имат 35 дни да предявят претенциите си и да бъдат вписани като кредитори, съобщи на пресконференция Ралица Агайн, зам.-председател на Комисията за финансов надзор, която отговаря за надзора над застрахователните компании.
Процедурата, по която става това, все още не е известна, защото българският регулатор не е получил информация от кипърските власти.
Днес в полунощ всички застраховки на "Олимпик" престават да действат.
Компанията развива дейност само в България и Кипър, а неин едноличен краен собственик е Диего Алонсо Гонсалес - гражданин на Испания, чийто друг бизнес няма връзка с тази част на Европа, се разбра от думите на Агайн.
Кой фонд какво гарантира
Въпреки че комисията вече беше обявила, че гаранционният фонд на Кипър ще изплаща обезщетенията, тъй като компанията има издаден лиценз там, а не в България, днес се разбра, че "Олимпик" е правила вноски и в България. Това е ставало не само към фонда, който обезщетява при липса на задължителната застраховка претърпелите щети, но също и към обезпечителния фонд. Той функционира в България, за да се намесва в случай на фалити на лицензирани в страната застрахователи. Регулаторът проверява дали наистина и колко са тези вноски и ако тази информация се потвърди, то тези вноски би трябвало да му се възстановят и да станат част от масата на несъстоятелността.
В допълнение Агайн обясни, че в много от страните от ЕС няма такива обезпечителни фондове за разлика от България. Затова в момента се подготвяла промяна в европейската директива, с която във всички страни да се въведат.
Тя посъветва хората, които се застраховат в компании с лиценз от друга държава да проверяват дали там действат фондове, които биха ги обезщетили в случай на фалит. По данни на комисията в България са заявили, че развиват дейност общо 618 застрахователни компании с лиценз от други страни от ЕС и 15 клона, които за миналата година имат общо 89 млн. лв. приходи от купени полици. На въпрос на "Дневник" Агайн посочи, че в комисията няма сигнали за потенциални проблеми с някой от тези застрахователи, както и че за "Олимпик" информацията е постъпила в деня, в който кипърските власти са й отнели лиценза. Преди това не е имало индикации за финансовите затруднения на застрахователя, станали причина за отнемането на лиценза му.
Близо 10 млн. лв. дължи "Олимпик" на българи
Половината от притежателите на "Гражданска отговорност" в компанията плащат на 4 вноски, сочат данните на гаранционния фонд. До края на октомври общо 111 261 (почти половината) полици изтичат, 57 хил. - до януари, а след това 28 911.
Агайн увери, че веднага са взети мерки и след тази дата няма сключена застраховка. Гаранционният фонд е направил така, че софтуерът да не допусне сключването на полици.
Агайн посъветва гражданите, когато сключват застраховка при компания с лиценз от друга страна, да проверят дали там има гаранционен фонд, покриващ щети при фалит.
По оценки на комисията в България "Олимпик" има дългове към свои клиенти за около 9.350 млн. лв. Към момента няма данни дали активите на компанията, които при производство по несъстоятелност ще бъдат осребрени, са достатъчни да покрият сумата. Средната загуба на клиент от фалита на "Олимпик" е между 3 и 78 лв. към края на януари 2019 г., показват още сметките на регулатора.
За дейността в България на "Олимпик" Агайн посочи, че е от застрахователите, срещу които има най-малко жалби.
Никой не се оплаква
Общо около 57 хил. от клиентите на "Олимпик" в България вече имат застраховка от други компании, показват данните на комисията. По нейна информация много брокери са обявили, че ще работят с удължено време, за да обслужат близо 200-те хил. души.
Агайн припомни и че от МВР са обещали в рамките на няколко дни да не санкционират хората, които още не са подновили застраховките си. Въпреки това тя напомни, че ако причинят щета, а нямат валидна застраховка, гаранционният фонд ще я плати, но ще предяви към тях претенции за съответната сума.
Дневник
Коментари
Добави коментар