Хората, които имат искове по застрахователни договори на "Олимпик", имат предимство според кипърското законодателство. Това са искове за компенсации поради инциденти и искове за възстановяване на застрахователни премии. Това обяснява пред БНР временният ликвидатор на компанията Павлос Накузи.

Посочва, че двете групи са поставени на един ред след кредиторите. Освен това няма значение дали исковете са в България или Кипър - те се третират по еднакъв начин, допълва той.

Припомня, че в средата на септември се очаква местен съд да се произнесе дали започва процедура по несъстоятелност за компанията. Едва тогава нейните клиенти ще трябва да подадат документи - специални формуляри, за да бъдат включени в списъка на кредиторите. Решението на съда, независимо от коя дата е, влиза в сила със задна дата - от 10 август, когато е подаден искът за несъстоятелността.

Павлос Накузи посочва, че повече потърпевши от случилото се има в България. В Кипър в сектора на автомобилните застраховки "Олимпик" има около 10 хил. клиенти, близо 2 хил. от които са българи, по неофициални данни от български застрахователни брокери към компанията. Оборотът ѝ в България от тези застраховки достига около 25 млн. евро, докато в Кипър е под 5 млн. евро. За 2016 г. "Олимпик" отчита близо 14 млн. евро загуба. По данни на Комисията за финансов надзор в България сключените застраховки с компанията са близо 200 хил.

По-късно днес по искане на БСП парламентът се събира извънредно. Социалистите искат Народното събрание да вземе решение загубите на хората, сключили застраховката "Гражданска отговорност" с кипърското дружество, да бъдат поети от обезпечителния фонд, а държавата да влезе в правата си и да води съдебните дела в Кипър.

Dnevnik.bg