До края на седмица може да бъде възстановена напълно работата на Търговския регистър. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на извънредното заседание на парламента, свикано заради фалита на кипърското застрахователно дружество "Олимпик", което имаше клон и в България, и срива на Търговски регистър, който не работи пълноценно повече от 10 дни.
От държавната агенция "Електронно управление" дали уверение на Борисов, че кризата е преодоляна, а до момента е възстановена базата данни до 17 юли 2018 г. В екипа работят служители на Агенцията по вписванията, фирмата, поддържаща Търговския регистър, ДАНС, ГДБОП и др. Сред ИТ-специалистите има и експерт от Япония, обясни министър-председателят.
"Успешно се изтеглят данните от развалените дискове. Възстановяващите дейности не са спирали никога. Причините бяха известни още в първите 24 часа след срива. На 9 август последователно дефектират 3 диска, а на следващия ден и още един. За проблема незабавно е обявена фирмата, отговорна за поддръжката - фирма "Лирекс". Към 10 август са предприети действия по възстановяването. В ранните часове на 10 август дисковете са преразпределени успешно, но базата данни не ги чете. В работата се включват допълнителни ИТ експерти, включително и специалист от Япония сме довели. Така че сега до 17 юли всичко е възстановяването", заяви Борисов.
Той допълни, че поддържането на сигурността занапред е приоритет, но то изисква и допълнителни ресурси.
"До 31 август административните органи трябва да изготвят разработените от тях процедури за създаване на резервни копия на държавните регистри. В момента се работи и за създаване на държавно хранилище за резервни копия от данните от критичните регистри", обясни още премиерът Борисов. Допълни, че до 3 септември трябва да се извърши и анализ на преносния капацитет и да се подготви план за обезпечаване на данните.
"Колкото покачваме нивото на тези електронни облаци...", започна изречението си за финал премиерът. Довърши го с друга мисъл - "сега са се скапали дисковете, но нататък ще сме подложени на хакерски атаки, на зловредност и умисъл. Важното е да не допускаме подобен срив и в други системи".
Борисов направи паралел със скандала "Червеи", който доведе до уволнението и осъждането на бившия шеф на Софийския градски съд Владимира Янева. По думите на Борисов тогава информация била качвана на "други дискове" и ако сега това било направено щяло да има въпроси защо се сваля паралелно информация. Не стана известна причината и конкретната връзка между двата случая, заради които премиерът прави паралела.
Вицепремиерът Томислав Дончев, в чийто ресор е електронното управление заяви, че не може се поставя въпрос дали е изгубена информация заради срива. По думите му тя е факт като имало поне два алтернативни начина за възстановяването ѝ - чрез лентов архив, чрез който физически се свалят данните от лентите на дискове, което отнема време. Другият начин е чрез сваляне на информацията от самите дискове, което се правело в момента. Дончев изказа и специалните благодарности на фирмата, произвела дисковете - без да посочи името ѝ. Причината за това е, че в началото дружеството е заявило, че само произвежда дискове и не не може да участва в изваждане на данни от тях. След "дипломатическа работа на държавата" обаче специалисти на фирмата дошли от чужбина и те работят и в момента.
Дневник
Коментари
Анонимен
По харакири им трябва обучение от специалист.