Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) настоява правителството да вземе незабавно мерки за изваждането на института от Българската академия на науките (БАН). Това се посочва позиция на НИМХ във връзка с резултатите от разговорите на института с ръководството на академията, цитирана от агенция "Фокус".
Миналата седмица след среща при премиера Бойко Борисов министър-председателят даде десет дни на двете спорещи страни да изчистят сами проблемите си. Ако не – да се намеси правителството. Крайният срок би трябвало да изтича на 23 август.
Днес от института обявяват, че няма да могат да се разберат с ръководството на БАН и трябва да се намеси кабинетът. "НИМХ категорично отхвърля предложеното решение от страна на БАН целият бюджет на института да бъде изведен на отделен ред в бюджета на академията. А при изчисляване на бюджета да се имат предвид единни за БАН основни заплати по категории", отбелязват метеоролозите. Според тях това решение запазва сегашното статукво, а именно ръководството на БАН да определя какво е нужно на института, за да изпълнява дейността си. Така допълнително се задълбочавали проблемите.
Метеоролозите отново коментират, че излизането им от академията само ще подобри резултатите от работата.
Пред "Фокус" директорът на института проф. Христомир Брънзов коментира, че ръководството на БАН, с което са разговаряли на 16 и 17 август, не е разгледало техните предложения и конкретни стъпки за излизане от академията. А само предложило отделен бюджетен ред за института. "Не стана ясно кой ще определя този отделен ред – очевидно пак ръководството на БАН. Това е нещо, което не ни устройва. Дали ще го определя общото събрание или ръководството на БАН, това са хора, които категорично не познават дейността на института в детайли, за да могат да определят какво е необходимо на института", коментира Брънзов.
По думите му над 90 на сто от работещите в института искат отделяне от БАН.
Метеоролозите протестират срещу начина, по който се разпределят средствата в БАН, и казват, че на НИМХ не му достигат около 10 млн. лева годишно. Основният проблем е, че само една седма от работещите в НИМХ са учени, а допълнителните средства се дават за научни постижения.
Дневник
Коментари
Добави коментар