Довчерашният зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Ралица Агайн не е предупреждавала останалите членове на регулатора за възможен риск от фалит на кипърското застрахователно дружество "Олимпик", което имаше клон в България. Това се казва в изявление на КФН до медиите, с което ръководството се разграничава от днешните интервюта на Агайн.

Вчера тя подаде оставка пред Народното събрание, но подчерта, че в казуса с "Олимпик" КФН е действала без пропуски и съобразно с правомощията си. След фалита на "Олимпик" около 200 хил. души се оказаха без задължителната застраховка "Гражданска отговорност" и тепърва трябва да чакат развитието на процедурите в Кипър, за да получат евентуално обезщетение. Това доведе до масово недоволство, а правителството призова Агайн да напусне поста си.

"Не са били внасяни каквито и да е писмени сигнали, представляващи анализ и предупреждения за възможните рискове, свързани със ситуацията около застрахователната компания (ЗК) "Олимпик" - Кипър. Като заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор", Ралица Агайн-Гури никога и по никакъв начин не е предупреждавала останалите членове на КФН и/или председателя на комисията за евентуални рискове относно фалита на ЗК "Олимпик" - Кипър. Не беше предоставен анализ и оценка за възможните неблагоприятни последствия от фалита на кипърската компания", се казва в днешното изявление на регулатора.

В него се подчертава, че фактология за кипърското дружество е била качена в деловодната система на КФН едва в петък - на 17 август, а и до днес регулаторът не разполага с доклада, представен от Агайн в Народното събрание. "Голяма част от изнесените пред народните представители факти бяха абсолютно нови и непознати до този момент и за нас", пишат членовете на КФН. Те напомнят, че с поправките в Закона за КФН в сила от началото на годината зам.-председателите на комисията имат пълна независимост в ресорите, за които носят отговорност, а решенията се взимат колективно, като председателят е "пръв между равни". "Недоумяваме за каква липса на комуникационна стратегия и грижа за потребителите говори г-жа Агайн, след като в разгара на кризата от 1-ви до 15-ти август 2018 година тя беше в платен годишен отпуск и практически доста далеч от обстановката, в която работеше КФН", се казва в изявлението.

Членовете на регулатора заявяват, че единствената цел на изявлението им е да се запази репутацията на Комисията за финансов надзор като институция. Според тях прокуратурата е институцията, която ще определи отговорността на Агайн за действията или бездействията й при прекратяването на дейността на клона на кипърското дружество. На управление Застрахователен надзор е възложено да извърши детайлен анализ на рисковете в сектора, за който отговаря. КФН уверява засегнатите клиенти на "Олимпик", че ще положи всички усилия в рамките на предоставените й от закона правомощия да защити техните интереси и да ги информира своевременно за правата им и процедурите за защита на тези права.

Според членовете на КФН довчерашната им колега е отправяла пред медиите днес внушения по техен адрес.

Дневник