България единствено поддържа старата съветска техника, наследена от времената на Варшавския договор, с което съзнателно удължава зависимостта на България от руския държавен военнопромишлен комплекс, се казва в позиция на Атлантически съвет на България по повод обявената обществена поръчка за почти 100 милиона лева (с ДДС) за ремонт на бойните самолети СУ-25.

От съвета припомнят, че това е трета поредна подобна поръчка от началото на годината. В резултат заедно с ремонта на МиГ‑29 за 97,5 млн. лв. и на хеликоптерите Ми‑17 и Ми‑24 за над 37 млн. лв. общата стойност само в рамките на една година вече ще надмине 230 милиона лева.

"И това вече почти 30 години, откакто СССР престана да съществува, и почти 15 години, откакто България е в НАТО. Българската армия продължава да разчита за ремонта и поддръжката на старото си и несъвместимо с НАТО оръжие, на държава, която във военната си доктрина открито сочи Алианса, а с него и България, като неприятел", се казва в позицията не неправителствената организация.

"Ако някой твърди, че с няколко броя 40-годишни машини, които не могат да действат като част от съюзната отбрана и които на практика не могат да се модернизират, се гарантира българският суверенитет, то той е или пълен наивник, или откровен манипулатор", пише в позицията.

"Проектите за модернизация са разработени така, че пораждат сериозно съмнение дали въобще има намерение тези проекти да бъдат реализирани. В сегашния си вид те представляват такъв компромис между цена, обхват и качество, че е огромна вероятността за похарчените милиарди левове да се получи продукт със съмнителен за отбраната смисъл. Гръмките заявления за желание да се произвеждат съвременни системи въоръжение и техника в България звучат примамливо за неинформираното масово обществено мнение, но не могат да подведат и отблъскват информираните участници в процеса, като оставят съмнение за зле прикрит партиен лобизъм в полза на т.нар. "национално отговорни" бизнесмени", се още казва в позицията публикувана на сайта на Атлантическия съвет. 

Дневник