След като Агенцията по заетостта започна чрез бюрата по труда в страната да набира от 15 август заявки от работодатели за заетост на безработни лица с трайни увреждания в Шуменско вече има интерес от фирми.

Заявките се приемат по новия компонент II на проектите „Обучения и заетост за младите хора” – за безработни лица с трайни увреждания до 29 г. и „Обучения и заетост” – за безработни лица с трайни увреждания на възраст над 29 години. Проектите се реализират с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд на ЕС по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020.

"Имаме подадени заявки от работодатели, които според техните потребности искат да разкрият свободни работни места за безработни с увреждания. Забелязва се голям интерес от страна на фирми, каза за ШУМ.БГ Пенка Андонова, изпълняващ длъжността директор в Бюрото по труда - Шумен.

Работодателите ще бъдат стимулирани максимално дълго да задържат хората с трайни увреждания на работното място. Със средства по проектите ще бъдат поети възнагражденията на наетите лица за 24 месеца, а работодателите, задържали служителите за 6 месеца след този срок, ще се предоставя допълнителен стимул за осигурена устойчива заетост в размер на 6 минимални работни заплати.

Предвидена е възможност и за включване на безработните лица в професионално обучение или обучение за придобиване на ключова компетентност с ваучери  съобразено с изискванията на конкретното работно място.

Размерът на финансова помощ по двата проекта е на стойност 18 854 936 млн. лв. като очакванията са в страната да се осигури заетост на 200 младежи до 29 години и 800 лица над 29 години с трайни увреждания. Заявките за свободни работни места ще се разглеждат по реда на тяхното подаване до изчерпване на финансовия ресурс.

ШУМ.БГ