Кметът на Москва Сергей Собянин получи нов мандат с близо 70 на сто от гласовете на вчерашните избори, а управляващата "Единна Русия" спечели на много места във вота за местна и регионална власт и частичния за законодателна, който се проведе вчера в Русия.

Победата на Собянин, който заема поста от 2010 г. и този път бе независим кандидат, дойде на фона на протести срещу пенсионната реформа из цяла Русия, задържаните може да са най-малко 1018 души. Това сочат малко след 10 ч. българско време данните на "ОВД-Инфо", проект, който следи политическите преследвания в Русия.

Според нея най-много са арестувани в Санкт Петербург (452-ма души), не по-малко от 183-ма души са задържаните в Екатеринбург, поне 60 - в Краснодар, 43-ма - в Москва, и общо стотици - в десетки други градове.

Руски издания разказват, че участници в митингите са скандирали "Путин е крадец", "Путин ни открадна пенсиите" и искания реформата да се отмени. Премиерът Дмитрий Медведев предложи през юни повишаване на пенсионната възраст с 5 години за мъжете и с 8 - за жените (ако тя се приеме, те ще се пенсионират съответно на 65 и 63 години). Впоследствие президентът Владимир Путин смекчи планираните промени, като въведе значителни отстъпки за жените, но това не намали недоволството.

Изборите в Москва протекоха при по-ниска активност от тази през 2013 г. - 27.5%, сравнени с 32 на сто тази година. Руският в. "Ведомости" отбелязва, че митингите в 59 от 71 града не бяха разрешени заради опасения, че акциите ще се отразят на резултата. Още предния ден - или преди да започнат акциите, полицията задържа няколко десетки опозиционни активисти, най-вече от щабовете на Алексей Навални (осъден за 30 дни преди протестите).

"Мащабните превантивни арести на опозиционни активисти и задържанията по митингите срещу пенсионната реформа дискредитират провъзгласения от властите лозунг за свободни и честни избори", пише в редакционен коментар "Ведомости".

Втори тур

В цяла Русия вчера имаше избори за общо 4700 длъжности, а 65 млн. души имаха право на глас. Губернаторските бяха в 26 от 85 региона на Русия. В три от областите - Хакасия, Иркутия и Уляновска област - "Единна Русия" по предварителни данни е отстъпила първото си място на Комунистическата партия на Руската федерация (КПРФ).

Руските медии отчитат втория тур в поне четири региона - Хабаровския и Приморския край, Владимирска област и република Хакасия - като неприятна изненада.

"Втори тур - това естествено е лошо нещо. Това сочи ниско равнище на легитимност, на обществено признание за регионалната власт", коментира историчката Олга Парфьонова. "Плюсът за властта е там, че при подобни резултати приказките за евентуално нагласени резултати на изборите изглеждат много неубедително", допълва анализаторката Олга Кишаковская, цитирана от ТАСС и БТА.

Според аналитика Ростислава Туровски, цитиран в "Комерсант", жителите на руския Далечен изток например са били разочаровани от проектите на федералния център за този регион. Хората не видяха реален ефект от множеството програми, изтъква той. "Местните власти също не успяха да обяснят на населението кога ще заработят програмите и какво ще донесат", добавя експертът.

Лидерът на "Единна Русия" - премиерът Дмитрий Медведев, призна вчера, че пенсионната реформа "е нажежавала кампанията още повече", но нарече достоен резултата, показан от партията. И разпореди да се анализират грешките в проблемните региони, пише вестникът, цитиран от Би Би Си.

Дневник