ШУ “Епископ Константин Преславски” отвори днес вратите си за новата учебна година. Университетският праг за първи път прекрачиха 1 141 първокурсници.
В академичната общност те бяха приети след церемония с издигане знамената на България, Европейския съюз и Шуменския университет, с празничен водосвет, отслужен от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, с поднасяне на цветя пред Паметника-свитък на Епископ Константин Преславски.
"Първият учебен ден е най-светлият празник на всяко учебно заведение. Уважаеми колеги първокурсници, днес е вашият ден! Днес 1 141 човека ще прекрачат нашия праг. 1141 човека ще започнат обучението си в 21 професионални направления. Сами разбирате какви са възможностите на нашия университет", каза в словото си ректорът проф. Георги Колев.
На абсолвентите той пожела успешно дипломиране догодина, а на колегите преподаватели да са все така всеотдайни.
Официален гост на висшето училище бе президентът на Република България Румен Радев. Той приветства студентите, родителите им, преподавателите и служителите на университета.
В своето обръщение към ръководството на университета той пожела да види “най-сетне успешно извървяна дълбока трансформация на нашето образование, която да го превърне от система за преподаване, наизустяване и възпроизвеждане на знания, в система, която да произвежда личности, натрупали знания, умения и компетенции да се справят с предизвикателствата на съвременния свят”.
Президентът благодари на ръководството на университета, на ръководството на общината и на кмета Любомир Христов, на родителите, на хилядите възпитаници за усилията и всеотдайността да изградят този университет като решаващ фактор за социално-икономическото и духовно развитие на Североизточна България.
Към студентите Радев се обърна с очакване от тук те да излязат смели и отговорни граждани с ясна гражданска позиция и с отворено сърце за България. Той ги призова да водят своята битка като поставят морала и образованието като основа за нашите ценности. “И запомнете, че университета не е само пространство на знанието, университета е пространство на свободата, затова бъдете свободни в мислите и делата си – това е вашата битка за България”, каза той.
След официалното откриване президентът проведе среща с ректорското ръководство и посети специализираната лаборатория „Интерактивна система за сигурност“, специализирания кабинет „Ситуационен център за управление на кризи“ и кабинета „Програмиране и управление на промишлени микроконтролери“.
ШУМ.БГ
Коментари
Ананди- малката булка
От `64- а година най-добрият ректор!
Евала на ректора Колев!
Добре, че е той, че иначе йок университет!
Йок диплома!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Да той ги ПРОДАВА ИЗМЕКЯ.А
Анонимен
Регионален фарс с комедиен привкус.Шум сякаш мечка водят.Смях в залата.Разбирам да е някой човек пък то политик дошъл.
Анонимен
Хошгялдиниз
Евелина Дочева
Ако не знаете до сега други ректори в този университет не е имало- всичко започва от Георги Колев- даже ми е смешно да го нарека професор - за ректор да не говорим...
Какъвто ректора такива са преподавателите, такива са и студентите!
Анонимустафа
машаллах чок селям кьополар студент ефендилер
Чудно нещо е това властта
Вече разбирам, защо водещият Живко Жечев нарече Георги Колев- нашият ректор!
Ами той наистина си е техният, бих казал даже семейният. Първо т.нар "наш" ректор произведе в "доктор" а по- късно в "доцент" изтърканият водещ на обществени прояви, останал с впечатления, че е най-добрият, а на скоро произведе и жена му Яна Жечева в "доктор", явно решила да мине по пътя на мъжа си въпреки, че е директор на детска градина.
На голяма част от работещите в ШУ - той е техният ректор само и точно по тези причини!
Със сигурност той е най-подходящият "наш" ректор, но няма как да бъде и наш ректор!
Българина
Хубава реч на президента, дано студентите са чули половината и да разберат половината на тази половина.. А какво ще запомнят е съвсем друг въпрос! Отчайващи и бездуховни години за България, няма да издържим още дълго така.