Не е потърсено мнението на застрахователите при обсъждането на идеята за нова здравна вноска и какво е виждането им за реформата. Това коментира Светла Несторова, председател на Асоциацията на българските застрахователи, в ефира на Би Ти Ви.
Изказването е по повод нова идея, част от вижданията за промяна в здравноосигурителния модел. Окончателните предложения ще бъдат представени от здравния министър на 26 септември. Намеренията са новият модел да влезе в сила през 2020 г, обобщи БНТ.
Една от идеите е здравната вноска да остане 8%, но освен нея се предлага и задължителна здравна застраховка. Прогнозата е, че тя ще е около 12 лева на месец.
Началото не е обнадеждаващо
"Има серия от проблеми. Началото не е обнадеждаващо. Застрахователите не са част от този процес, въпреки че е предвидено те да плащат за скъпоструващото лечение", каза Несторова и призова да има "честни сметки", преди да се въвеждат промени.
Според нея има пробойни в системата и е важно първо те да бъдат отстранени. Представителят на застрахователите беше подкрепен и от другия гост в студиото на Би Ти Ви – д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. "Не трябва да сме големи оптимисти за реформата. Ако продължат да лимитират лечебните заведения, ефектът от възможността да избираме няма да е голям. "Според мен моделът няма да може да бъде приложен на практика и няма да получи широка подкрепа", добави той.
Новата вноска нямало да реши всички проблеми
Бившият директор на "Пирогов" доц. д-р Спас Спасков каза, че с тази вноска не може да се решат всички проблеми. Той определи идеята като опит да се заздрави системата от фалити на болници. По-рано през деня в ефира на БНТ председателят на българската асоциация за защита на пациентите - Пламен Таушанов, също беше скептичен. "Тези 12 лева трябва да се разглеждат на фона на целия модел. Ако се търси по-голяма сигурност, нека да се каже. Доплащането от пациента за всичко действа възпиращо върху механизма", смята той.
И още идеи
Друго предложение е да се въведе "критична линия" - сума за лечение в болница, която ще се плаща от здравната каса и пациента. От здравното министерство изчисляват, че ако разходите на болницата са 700 лева, касата ще плати 85% от от тях, останалите 15% ще трябва да доплати пациентът, съобщи БНТ.
За сметка на това няма да му се начислява такса за легло в болницата. В случай че лечението е по-скъпо от критичната линия, пациентът няма да плаща нищо, освен ако не е решил да използва експерти като избор на екип. Касата ще поеме 8% от разходите, а останалите ще са за сметка на застрахователя.
Друга идея е да се плаща допълнителна вноска от 2%, която да се разпределя солидарно между застрахователите. Има идея съсловните организации в здравеопазването да не участват в договарянето на цените и услугите, които ще заплаща здравната каса.
Дневник
Коментари
Анонимен
Не прочетох никаква идея как да се съберат осигуровките от един милион неплащащи, нито предложение държавните служители да си плащат както другите редовни граждани.
Колкото и пари да се отделят за здравеопазване, все няма да стигат. Преди ден-два писахте да сме се изследвали за хепатит, Добре беше да напишете колко ХИЛЯДИ МИЛИОНА се дават за лекуването на не чак толкова много, заразени с хепатит С ( около 1000 души). Защо няма предложение, обвързващо рисковото поведение с голяма здравна осигуровка? Пушачи, пиячи, наркомани и употребяващи упойващи вещества, хора с явно рисково поведение не е редно да бъдат обслужвани за сметка на разумните граждани.
Само да погледнем модата: младежите, главно момичетата, ходят с голи кръстове, голи колене, включително, когато не е топло. Къде е мозъкът на родителите?
Анонимен
Лекарите и фармацевтите са все високообразовани хора. В общество, където се печели от болест, все ще намерят начин как да сме по-дашни.