Евроскептиците може да овладеят една пета от местата в Европейския парламент на изборите догодина, увеличавайки дела си с около 60%, показва анализ на агенция "Ройтерс", базиран на проучвания на социологически агенции от 27-те държави членки. Участниците в тях са отговаряли на въпроса как биха гласували в хипотетични национални избори и макар данните да не са прецизни, могат да дадат прогноза как би изглеждал следващият парламент.
Въпросните партии няма да могат да прокарват големи промени, но ще могат да поставят препятствия пред старите партии и да експлоатират вътрешното разделение в Европа.
Сегашната популярност на протестните партии "Пет звезди" и "Лига", които са в италианската управляваща коалиция, ще подобри шансовете им за добро представяне в Брюксел. Тяхното издигане, както и повишената подкрепа за "Алтернатива за Германия" ще наваксат изгубени места на UKIP, които ще напуснат заедно с всички останали британски евродепутати след Брекзит.
Парламентарната група "Европа на свободата и пряката демокрация", доминирана от UKIP и "Пет звезди", може да нарасне от 45 до 58 души, ако съюзът остане в сила. "Европа на нациите и свободите", в която са "Национален сбор" на Марин льо Пен и "Партията на свободата" на Герт Вилдерс, може почти да удвои местата си от 35 на 62 благодарение на популярността на "Лигата" в Италия. Така двата евроскептични съюза може да имат общо 119 места от 705-те в целия парламент, или около 17%.
Анализът на "Ройтерс" допуска, че осемте парламентарни групи ще останат същите, но политическите договорки могат да създадат разнообразни нови алианси. Преди "Пет звезди" обмисляха да се присъедят към проевропейските центристи; възможно е членове на Европейските консерватори и реформистки (която бе създадена от британските тори като евроскептична алтернатива на дясноцентристката ЕНП) да мигрирират към по-твърди позиции. Неин член е управляващата в Полша "Право и справедливост", която може да потърси друга група. Също както унгарската "Фидес", която е спорен член на ЕНП, поляците не желаят разпад на ЕС.
Сривът в подкрепата за традиционното ляво и дясно във Франция вероятно ще тласне напред центристкия блок АЛДЕ, особено ако движението на президента Еманюел Макрон се включи в него. ЕНП въпреки всичко вероятно ще остане най-голямата група.
Дневник
Коментари
Добави коментар