САЩ работят върху втора вълна от "много тежки" санкции срещу Русия, които да бъдат наложени през ноември заради нападението в Солсбъри с бойно нервнопаралитично вещество, заяви в четвъртък пред комисия на Конгреса високопоставен представител на Държавния департамент. Те ще засегнат банковия сектор и сделки в областта на отбраната.
Маниша Сингх - помощник държавен секретар, отговаряща за Бюрото за икономически и бизнес отношения, заяви пред конгресмени от Камарата на представителите, че Москва така и не е позволила инспекции на място и не е предоставила "проверими уверения", че няма отново да използва химически оръжия.
Ако това се случи в следващите близо два месеца, нови санкции няма да има, обясни Сингх. Според източник от руското външно министерство, цитиран от агенция "Интерфакс", Русия не е получавала официално запитване от Вашингтон за достъп до обекти от химическата индустрия на страната.
Продължава процедурата за прилагане на Закона за контрол и премахване на химическите и биологически оръжия от 1991 г., определящ ноември като краен срок за нови, по-строги санкции след въвеждането на първите на 22 август. Глобалната общност не бива да толерира "поведение, каквото наблюдаваме от страна на Русия, особено в случая с отравянето и убиването на собствените ѝ граждани", цитира думите ѝ агенция "Блумбърг".
Изслушването в комисията е част от продължаващият в контекста на предстоящите в началото на ноември частични избори в САЩ натиск от конгресмени - включително републиканци - над президента Доналд Тръмп за по-твърди действия срещу Русия заради случая "Скрипал", агресията в Украйна и участието на руската армия в сирийската война, коментира "Ройтерс".
"Не можем да очакваме Владимир Путин и корумпираното му обкръжение да променят поведението си в Сирия, Украйна или където и да е, докато не докажем, че ще ги държим отговорни", каза председателят на комисията Ед Ройс. Той призова за "вторични санкции" срещу онези, които имат значителни бизнес отношения със санкционирани руски предприемачи или правителствени структури.
Според Сингх вече действащите санкции струват "десетки милиарди долари" на Русия и действат въздържащо срещу "престъпните ѝ действия".
В сряда Тръмп подписа президентска заповед, позволяваща на администрацията бързо да налага санкции на всяка друга държава или чужденци, които се опитват да се месят в американските избори.
"Посланието на финансовото министерство (бел.ред. - в САЩ то отговаря за определяне на вида и контролиране прилагането на санкции) беше изпратено пределно ясно - ще има последици и цена, включително персонална, която ще трябва да се плати за неприемливите и недопустими опити да бъде манипулиран нашият изборен процес", посочва и Маршал Билингслий, помощник секретар в министерството по въпросите на финансирането на тероризма и финансовите престъпления.
Дневник
Коментари
Анонимен
Газ до дупка.