През плоския 10-процентен данък представители на бизнеса заделят като личен доход част от средствата на компаниите си и разполагат с тях било за плащания под масата, било за луксозно потребление. Тези недостатъци на сегашния данъчен модел в България поотделно изтъкнаха финансовият министър Владислав Горанов и бившият премиер, а днес ръководител на Центъра за анализи и управление на рискове Иван Костов. Двамата взеха участие в конференцията "10 г. плосък данък в България", организирана от КНСБ.
"Лесно през 10-те процента имаш легален чист ресурс за яхти и ролс-ройси", каза Горанов. "За работодателите е лесно да изтеглят пари от фирмата като лични доходи и да ги плащат нелегално под масата на хората", заяви в изказването си Костов.
На форума се дискутираше предложението на КНСБ като първа стъпка за модифициране на плоския данък да се въведе необлагаем минимум, което, според изчисления на синдиката, ще означава с около 1 млрд. лв. по-малко в бюджета.
Горанов опонира, че всяко намаление на приходите трябва да бъде компенсирано, което пък ще означава по-голямо облагане на хората от средната класа до поне 15 на сто, тоест с 50% повече от сегашните нива.
Иван Костов пък предложи да бъде върната прогресивната скала от 2001 г., когато той беше премиер. "Ако държавата не събира достатъчно пари, не изпълнява функцията си да осигурява сигурност на гражданите и добро образование и здравеопазване", каза Костов. По думите му заради недофинансирането от бюджета сега фирмите плащат сами за сигурността си, родителите - за частни уроци на децата си, а всички граждани - за здравни услуги.
Освен това, по думите му, лицата с високи доходи поради ниския размер на личните си данъци не са заинтересовани да контролират как държавата харчи събраното. "Един вид не ги е грижа, сами могат да си осигурят нейните функции", каза той.
Костов предложи да се добавят и облекчения за инвестиции в развитието на компаниите, за да се стимулира развитието на бизнеса и на работните места. Той предупреди, че се задава нов балон, както през 2008 г., когато "месари се втурнаха в жилищно строителство" в търсене на бързи печалби, вместо да развиват технологично собствените си компании.
Проф. Боян Дуранкев от УНСС предложи семейно подоходно облагане и данъчна ваканция за завършилите висшисти. Според проф. Гарабед Минасян аргументът, че плоският данък е лесен за администриране, е вреден, защото прави приходната администрация ленива.
Ако се помисли за въвеждане на различни стимули като елементи на семейно подоходно облагане, то този дебат трябва да е в рамките на друго ниво на данъка, отговори финансовият министър
Горанов изрази мнение, че засега държавните институции и системи не функционират достатъчно съвършено, за да се увеличава ролята на държавата в преразпределението на доходите. Той риторично попита дали проблемът със социалното неравенство трябва да се решава чрез данъчната система. И повтори, че според него сега не е моментът за промени, а запазването на данъчната система е залегнало в управленската програма.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар