Американският министър на отбраната Джеймс Матис пристига в македонската столица днес с делегация, която трябва да изрази подкрепата си за страната по-малко от две седмици преди референдума за смяната на името.

Матис ще се срещне с премиера Зоран Заев и министъра на отбраната Радмила Шекериска, предстои и обща изява пред медиите. Първоначално визитата бе обявена за събота или неделя.

Това ще е първото посещение на американски министър на отбраната в страната от 14 години. "Забравихме как изглежда посещение на министър или министър на отбраната от САЩ, макар тази държава да е наш стратегичеки политически и военен партньор. Това показва колко голям е интересът за нас и поддръжката на това, което работипме в последната година," каза Шекеринска по темата.

 Всъщност Матис пристига и заради опасността, която очаква от Русия заради референдума. "Ако има гласуване, Москва ще се меси. Загрижен съм за това. Подобна намеса Русия практикуваше от Естония до САЩ, от Украйна до Македония," каза той още миналата седмица.

"Притеснявам се за това... Това е типът пакости, които Русия върши от Естония до САЩ, от Украйна сега до Македония, винаги се е адаптирала към специфичната ситуация и винаги е (отвъд допустимото)", обясни тогава Матис, цитиран от "Ройтерс". По думите му целта на визитата е Вашингтон да покаже, че САЩ подкрепят македонския народ.

"Един от най-големите кошмари на Русия"

Референдумът, ако завърши с "да", ще помогне (при ратифициране на сделката за "Северна Македония" с Гърция) на Македония по пътя към членство в НАТО и ЕС. Русия обаче неведнъж е предупреждавала, че ако бъде приета в Алианса, може да стане "мишена", а руски организации и бизнесмени са свързвани с кампанията срещу смяната на името.

Освен че ще призове македонците да гласуват, Матис ще припомни за подкрепата, предоставяна от САЩ в сферата на сигурността, която възлиза на близо 5 млн. долара годишно, каза говорителят на Пентагона Ерик Пахън, цитиран от в. "Ню Йорк таймс".

"Русия иска да убеди македонците, че Западът ще ги изостави, а Русия е стабилното влияние в региона," добави Пахън. "Това просто не е вярно." По думите му промяната на името на Македония и приемането на страната в НАТО, "един от най-големите кошмари на Русия," ще отслабят влиянието на Москва в Скопие.

Дневник