Русия се опитва да повлияе на резултата от референдума за смяната на името в Македония, каза министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис, цитиран от македонски издания, "Ройтерс" и "Вашингтон пост".

Матис, поредният западен представител на посещение в Македония от август насам (и първият американски министър на отбраната там от 14 г.) пристигна две седмици преди допитването на 30 септември. Той направи коментара преди разговори с колегата си Радмила Шекеринска и с македонския премиер Зоран Заев. Той е поредният представител, пристигнал в Скопие в седмиците преди референдума.

Още преди пътуването той каза, че Македония е цел на руска намеса, както и други страни, тъй като Москва не желае страната да влезе в НАТО. И граждански организации в македонското общество твърдят, че има онлайн групи, които действат в полза на Русия. Заев обаче каза днес на друго събитие, цитиран от електронното издание МКД, че няма доказателства за намеса.

"Да промени мисленето на македонския народ"

"Не искаме да видим как Русия прави (в Македония) това, което е опитала в много други страни," каза министърът в самолета на път към Скопие, предаде "Вашингтон пост". "Няма съмнение, че са прехвърлили пари и са извършили по-мащабни кампании за влияние," добави той, но не уточни до каква степен действията на Москва, за които говори, са се увенчали с успех.

Според помощник-министъра на отбраната Лаура Купър Русия се опитва "да промени мисленето на македонския народ", като използва "дезинформация и други форми на злонамерени влияния". Групи, за които се твърди, че са финансирани от Русия, призовават или за бойкот, или за гласуване "против" на референдума, с който страната ще се преименува на Северна Македония. Противниците на документа, подписан с Гърция, сред които е и основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, го определят като "вреден" и "национална катастрофа" с твърде големи отстъпки пред Атина.

На пресконференция с двамата македонски представители Матис обясни, че САЩ искат да разширят сътрудничеството в киберсигурността с балканската страна. Вашингтон освен това "признава вашето лидерство като сила за стабилност в региона и отвъд него, а страната ви допринася за мира чрез участието си в мисиите на ООН, НАТО и ЕС", каза Матис на Заев.

Вчера в. "Ню Йорк таймс" съобщи, че САЩ са одобрили финансиране от 8 млн. долара за превенция на руската кампания в Македония, но парите на практика не са използвани, а предоставянето им е отнело година.

"Да се гласува"

Министър-председателят, който се включи във вчерашен митинг на привърженици на смяната на името, каза, че "няма алтернатива за Република Македония на членството в НАТО и ЕС".

Матис, цитиран от сайта "Нова ТВ", също застана зад референдума: "Вашата страна... трябва да използва историческата възможност да се върви напред и да се гласува на референдума. Това е най-важното гласуване във вашата страна." Министърът също така похвали договора като "труден компромис, постигнат с търпелива дипломация."

Освен това "ние сме готови да ви пожелаем добре дошли като 30-а страна членка," добави той, имайки предвид присъединяването на Македония към НАТО.

Дневник