Преброяването на населението и жилищния фонд ще се проведе в периода от 22 януари до 15 февруари 2021 година. Преброителите и контрольорите ще могат да ходят по домовете на хората между 8 и 20 ч. Това предвижда законопроект, публикуван за обществено обсъждане.

Европейските преброявания се провеждат веднъж на всеки 10 г. Предишното беше през 2011 г. Периодът на преброяването е важен, защото през 2021 г. предстоят парламентарни избори през пролетта и президентски през есента, а статистиците предпочитат времето на преброяването да не съвпада с нито един от двата вота. Причината е, че основите помощници на НСИ при преброяването са общините и областните управи, а те са пряко ангажирани и с изборите.

Каква информация ще се събира

В законопроекта е посочена изрично информацията, която ще се събира за населението, домакинствата, сградите и жилищата. Освен информацията, която е задължителна съгласно европейското законодателство, за национални цели ще се събира допълнителна информация: за хората - етнокултурни характеристики и здравен статус, а за жилищата и сградите - енергийна ефективност, материална осигуреност, услуги. Паралелно на преброяването ще се проведат и няколко извадкови изследвания - за раждаемостта и репродуктивното поведение, за миграционното поведение и бюджет на времето.

Как ще се събират данните

Законопроектът предвижда необходимите данни да се събират както непосредствено от физическите лица, така и от съществуващите регистри и бази данни.

Необходимите данни за лицата и жилищата ще се събират чрез преброител или по интернет. Данните за жилищните сгради (адрес, вид, местоположение, година на построяване, конструкция, брой на етажите, наличие на асансьор, брой на жилищата, достъпност) ще се събират само чрез преброител.

Не по-късно от 6 месеца преди същинското преброяване ще има пробно, за да може статистиците да тестват методологията си, а преброителите да натрупат опит и умения.

Колко струва

Предвижда се държавата да похарчи за преброяването 2.64 млн. лв. за инвестиционни разходи, 30.7 млн. лв. за оперативни разходи и близо 2 млн. лв. за други регулаторни разходи. Разходът на обществено време се оценява на 11 млн. лв.

Dnevnik.bg