Учените от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМ) прекратяват протеста си. Това става след като синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, Българската академия на науките (БАН) и Министерство на образованието (МОН) постигнаха съгласие, съобщава КНСБ.

Споразумението, подписано между четирите страни, гласи, че в срок до 31 октомври 2018 г., МОН ще разработи и внесе в Министерски съвет проект на постановление за създаване на изследователски институт към МОН. Новата научна институция ще поеме всички функции и дейности на досегашния НИМХ към БАН. Тя ще придобие безвъзмездно имуществото на НИМХ при Българската академия на науките, включително архива му.

До приключване на бюджетната година НИМХ ще разполага и ще се разпорежда със средствата от субсидията от държавния бюджет, както и със средствата от собствени приходи, съгласно утвърдения бюджет на института.
Управителният съвет на БАН се съгласява да разгледа кандидатурите за временно изпълняващ длъжността директор на НИМХ, предложени им от Общото събрание на учените в НИМХ и да предложи на Председателя на БАН за назначаване една от тях, която да отговаря на Устава на Академията, предвижда още споразумението.

Това се случва след като в края на април метеоролозите изразиха несъгласие с начина на разпределение на средствата от БАН. След като прегояворите им с БАН не дадоха резултат те преминаха в активни протести и поискаха да преминат към Министерство на образованието, а директорът им проф. Христомир Брънзов беше отстранен от поста си заради съмнения за злоупотреби. Синоптиците заплашваха, че има реална опасност да да преустановят дейността си, заради липса на ръководство, както и директор, който да подписва документи.

Дневник