Малко над 51% от избирателите в Македония ще одобрят сделката за името с Гърция на предстоящия референдум според проучване на института "Маркет вижън", направено за сайта МКД.
Допитването, публикувано седмица и половина преди гласуването идната неделя, сочи, че 48.9 на сто от 1200 респонденти ще гласуват с "не" на референдума.
Участниците са попитани дали подкрепят членството в ЕС и НАТО с приемане на договора между Македония и Гърция. Причината за тази формулировка е въпросът, на който те ще трябва да отговарят: "Подкрепяте ли членството в НАТО и ЕС и приемането на споразумението за името между Република Македония и Гърция?"
Сделката с Гърция е ценна заради ЕС и НАТО
Цитираните от изданието проценти обаче сочат и друго: мнозинството етнически македонци са против договора и "за" него ще гласуват едва 33.5%. Повечето от албанците (95 на сто) обаче твърдо подкрепят и ще гласуват с "да".
Според преброяването отпреди 15 години албанците в Македония са най-малко една четвърт от население, а според експерти може и да са много повече, ако новото преброяване действително се проведе догодина, както планират властите.
Освен това, ако въпросът е само дали македонците поддържат договора с Гърция за промяна на името на Македония, подкрепата спада: 53% са отговорили "не", а 47 на сто - "да". Разделението между албанци и македонци е още по-голямо: сред първите 93% подкрепят сделката, а сред македонците - 29%.
Резултатите от допитването съвпадат с наблюденията на някои анализатори, според които македонците приемат новото име заради членството в ЕС и НАТО, но го правят несклонно.
Промени
Референдумът ще е валиден само ако гласуват над половината от избирателите (кампанията за бойкот цели да предотврати именно това). Попитани дали ще гласуват, утвърдително са отвърнали 48% (43.9% от македонците и 57% от албанците), а се колебаят 27 на сто от респондентите. Една четвърт от попитаните са казали, че ще го бойкотират (35% от македонците и 3% от албанците).
Проучването е проведено по телефона от 29 август до 4 септември. МКД припомня, че в предишното изследване на "Маркет вижън" от април 2018 г. 62% от респондентите са отговорили, че не биха приели членство в НАТО, ако то изисква смяна на името (а над 64% отхвърлят промяна в конституцията, каквато със сигурност ще трябва да има сега).
По това време обаче Македония нямаше покана за начало на преговори (чието начало все пак зависи и от изхода на референдума), нито бе подписала договор с Гърция.
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Наскоро бях Македония.На всяка крачка джамии.Албанците скоро ще ги минат по население.