Изключването и запушването на устата не са европейски принципи, а работят против Европейския съюз. Това каза президентът Румен Радев в коментар за започналата наказателна процедура срещу Унгария, която може да я лиши от право на глас в ЕС. В сряда Министерският съвет е взел решение да изготви позиция срещу санкциите, които грозят правителството на Орбан, а по-късно премиерът Бойко Борисов обяви, че такава позиция няма никаква правна стойност.

"Позицията е оторизиран да изрази министър-председателят. Той представлява България в Съвета на Европейския съюз. И аз, както и вие, сме затруднени да проследим тази позиция. Оказва се, че има две позиции. Едната за пред българската публика, другата - за пред Съвета на ЕС. Такова амбивалентно поведение не мога да тълкувам", обяви Радев, помолен за коментар на решението на правителството от вчера.

Той добави, че въпросът е много комплексен и многовекторен и политиката на Унгария трябва да бъде разгледана в цялата й всеобхватност.

"Не приемам изключването и отнемането на думата да бъдат европейски инструмент. Това е в разрез с принципите на ЕС", повтори държавният глава.

Без оценки за бъдещите министри

Президентът отказа да дава оценка на кандидатурите за нови министри, преди те да бъдат избрани, но повтори тезата си за кандидатурата на Младен Маринов за вътрешен министър. "Просто е парадоксално премиерът да маха министъра на вътрешните работи заради "мърлявата работа на полицията", а по закон тази мърлява работа се планира, организира, ръководи и контролира от главния секретар, който е предложен за министър", каза още Радев.

Той обясни и че едва вчера в президентството са получени документи по съгласувателната процедура за промяната в състава на правителството - като заявление от самия Маринов и писмо от вътрешния министър. Според него фактът ,че правителството е склонило да изпълни процедурата, е "важна крачка напред по пътя към битката за законност".

За единението на нацията

На въпрос на "Дневник" как гледа на идеята да оглави единението на българската нация, лансирана от ръководения от акад. Георги Марков инициативен комитет "За единение на българската нация", и дали това може да е бъдещ политически проект, президентът каза: "Интересен въпрос. Ако го гледате през тази призма, има проблем, понеже толкова много са членовете, че няма да стигнат всички министерски кресла. Шегувам се, разбира се."

Допълни, че подкрепя дейността на инициативния комитет, понеже обществото имало нужда да говори за единение, тъй като всяко общество, което не проумява смисъла на единението, било обречено.

Попитан дали в президентството е постъпвало искане министърът на правосъдието Цецка Цачева да бъде изпратена за посланик, той каза, че не е постъпвало. "Постъпвали са други имена, които аз съм отхвърлил", обясни той, но не посочи кои са те.

Държавният глава отказа "да хвърля в пространството" вероятни имена за кандидат за Конституционния съд от неговата квота. Каза, че проучва различни варианти, като за него важни са високите професионални и морални качества и възможността на кандидат да отстоява позиции.

Dnevnik.bg