Прокуратурата предлага законодателни промени, с които да се криминализира нелегалното производството на цигари, както и приготовлението към производство. Освен това държавното обвинение иска в закона думата "продажба" да се замени с "разпространение под всякаква форма", както и да се въведе регистрационен или лицензионен режим на търговията и рециклирането на машини за производство на цигари.
Това се разбра от думите на главния прокурор Сотир Цацаров при изслушването му в парламентарната комисия за контрол над приходните агенции, контрабандата и сивата икономика. Повод за него станаха последните две акции на прокуратурата срещу нелегалното производство на цигари в Карнобат, Горна Оряховица, Тутракан и Дупница.
Цацаров каза на депутатите, че в момента законът не предвижда наказания за нелегално производство на цигари.
Освен това разказа, че при една от акциите е задържан шофьор на бус с незаконни цигари, който обаче обяснил, че няма връзка с производството и продажбата им, а тъкмо бил откраднал буса и разследващите го заловили.
Именно затова Цацаров поиска в закона думата "продажба" да бъде заменена с "разпространение под всякаква форма".
На журналистически въпрос дали чак сега прокуратурата е открила, че това са ненаказуеми деяния, Цацаров отговори, че това е воля на депутатите. Увери, че самият той познава закона и е правил предложения за промяна и преди. Те обаче са останали нечути.
По думите на главния прокурор производството на нелегални цигари се е превърнало в огромна паралелна икономика, която успешно конкурира считания до скоро за най-печеливш бизнес с наркотици. Като причина посочи именно липсата на предвидени в закона санкции. От изложението му пред депутатите се разбра, че българските нелегални цигаропроизводители "изнасят" уменията и техниката си и в чужбина. По информация на европейските служби в другите страни-членки на съюза са откривани машини от български произход, български работници и специалисти.
Вчера премиерът Бойко Борисов, цитирайки информация на шефа на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) Ивайло Спиридонов, заяви, че от 2016 г. досега българските разследващи в сътрудничество с европейските си колеги, са разбили 16 нелегални фабрики за производство на цигари в ЕС. Повече вижте тук.
На депутатски въпрос дали последните две акции на прокуратурата срещу нелегалното производство на цигари са резултат от сигнал на чужди служби, Цацаров започна отговора си с това, че българските разследващи имат много добро взаимодействие с колегите си от чужбина и непрекъснато си подават информация. Но със сигурност не можело да се каже, че акциите са само заради подадена отвън информация. Едната операция била изцяло дейност на МВР, ДАНС и прокуратурата като главният прокурор не уточни за коя точно говори.
Като изводи от работата на прокуратурата срещу нелегалното производство на цигари, Цацаров посочи, че в страната има модерни машини, цели поточни линии, които били мобилни и лесно приносими, както и пълна автономия на производството.
Даде пример с акцията в Карнобат, където в нелегалната фабрика за цигари били открити два дизелови генератори, които гарантирали непрекъсната работа. Така не можело и да се установи през енергийните дружества, че там се работи денонощно, което би събудило подозрения. Там имало кухня, фитнес и всичко нужно, за да не излизат от помещението работниците. Освен това се е спяло на смени вътре, което ставало с тапи, за да не пречи на спящите работата.
Дневник
Коментари
Добави коментар