В България разходите за здравеопазване са по-високи, отколкото в други страни, но в отговор българите получават най-лошите услуги за средно и силно развити икономики.
Това показва индексът на ефективността на здравеопазването на агенция "Блумбърг", който включва в себе си държавите със средна продължителност на живота над 70 години, БВП на глава от населението над 5000 долара и население над 5 млн. души.
България е сред тях, но на последното 56-о място по ефективност на здравната си система. Спрямо миналата година страната е слязла с 10 позиции в класацията, което е поставя сред петте държави с най-сериозно отстъпление.
Последното място важи само за качеството, но не и за парите, които влизат в системата за здравеопазване и здравни услуги. С относителната дял от 8.2% от БВП България е в първата половина на класацията, а по отношение на абсолютната сума – в горните две трети на списъка.
Според данните от 2015 г. всеки българин е дал 572 долара годишно (951 лева). Това означава, че едно четиричленно семейство например дава - или му се удържат от доходите - средно над 3800 лева годишно само за здравеопазване.
За това, че по-важно от парите е доброто им управление, показва, че приблизително толкова дават и мексиканците (които са на 20-о място по ефективност), а разходите на китайците, които делят позицията с тях, са по 426 долара. Турция, Румъния, Малайзия, Иран, Перу, Алжир и Тайланд, за които абсолютната цена варира от 455 до 219 долара годишно, също са преди България и средната продължителност на живота на гражданите им е между 74.8 и 75.9 години.
САЩ, където годишните разходи са по 9536 долара на човек, всъщност са на предпоследното място (преди България) по ефективност, докато с приблизително същите 9818 долара Швейцария е на 12-о място.
На върха на класацията са Хонконг, Сингапур, Испания, Италия и Южна Корея със средна продължителност на живота между 82 и 84.2 години. На дъното освен България са Азербайджан, САЩ, Русия и Сърбия.
От съседните на България държави, отговарящи на критериите за включване в индекса, най-висока оценка за ефективност получава Гърция (14-о място), следвана от Турция (26), Румъния (36) и Сърбия (52).
В челната десетка държавите са с индекс по ефективност в рамките на 87-60 пункта, докато България е с 29.2 пункта и е сред едва трите (с Азербайджан и САЩ) под прага от 30 пункта.
Изследването оценява цената на здравеопазването в абсолютна стойност и по отношение на средните доходи. В общите разходи за здравеопазване се включват превантивните и лечебни услуги, семейното планиране, хранителни дейности и спешна помощ. Относителната цена се измерва чрез общите здравни разходи като процент от БВП. Абсолютната цена са разходите на глава от населението в долари; данните са от 2015 г. с изключение на тези за Хонконг и Тайван, които са от 2014 г.
Източниците на данните са Световната банка, Световната здравна организация, ООН, Международният валутен фонд, Министерството на здравеопазването на Хонконг, Министерството на здравеопазването и благоденствието на Тайван.
Д
Коментари
Анонимен
Смятайте за какъв грабеж става въпрос!Друг е въпроса за качеството на лечение.......