Най-голямото предизвикателство за баварските политически лидери в края на септември обикновено е да успеят да се напъхат в традиционните кожени бричове и носии (lederhosen и dirndls) за откриването на Октоберфест. Не и тази година, пише "Политико" в статия, озаглавена "Октоберфест от ада за баварските съюзници на Меркел". Според изданието вместо да надигат халби с бира, политиците в Бавария водят активна кампания преди изборите на 14 октомври, които се очертава да разтърсят политическия пейзаж на провинцията.

Управляващият Християнсоциален съюз (ХСС), който доминира политиката на провинцията от години, е в кризисен режим, защото избирателите бягат от дясноцентристите към популистката партия "Алтернатива за Германия".

По-малко от месец преди изборите ХСС, която спечели абсолютно мнозинство през 2013 г., получава рекордно ниската подкрепа от едва 35% според скорошно социологическо проучване на Bayerntrend. Макар с подобен резултат ХСС да остава най-голямата партия в провинцията, по нейните собствени стандарти той би бил катастрофа.

Изборите ще отекнат далеч отвъд Бавария, една от най-богатите германски провинции и дом на корпоративни гиганти като БМВ и "Сименс". ХСС е най-малката от трите партии в управляващата голяма коалиция. Останалите две са Християндемократическият съюз (сестринската партия на ХСС) на канцлера Ангела Меркел и Социалдемократическата партия. Евентуален срив в подкрепата за ХСС може да доведе до промяна в управленските позиции на партията и в представителите й в кабинета в Берлин, сред които е вътрешният министър Хорст Зеехофер.

На пръв поглед няма явни причини за спада на ХСС. Местната икономика е по-силна от всякога. Баварският предприемачески дух и качеството на публичната администрация от дълго време са повод за завист сред останалата част на страната.

"Никога преди Бавария не е била по-богата и никога политиката й не е била толкова разделена", коментира премиерът на провинцията Маркус Зьодер.

Страхове

За да се разбере този парадокс, трябва да се погледне на север към Берлин. Разочарованието може да се обобщи с една-единствена дума – миграция.

Почти половината от баварците (44%) определят бежанците като основното предизвикателство, пред което е изправена провинцията им. Макар този процент да е намалял от юли насам, той продължава да е главното притеснение на избирателите.

Въпреки че пристигналите в Германия от началото на 2015 г. 1.4 милиона мигранти, бяха разпределени из цялата страна, повечето от тях пресякоха баварската южна граница с Австрия. Усещането, че Бавария е на фронтовата линия на кризата, разпалва обществената несигурност, макар броят на новопристигналите да е намалял драстично.

Зеехофер, който отстъпи от премиерския пост в Бавария по-рано тази година, но запази позицията си на лидер в ХСС, опита да отговори на опасенията, като зае твърда линия за миграцията в Берлин в ролята си на вътрешен министър. По-конкретно той настоя да бъдат връщани повечето мигранти, пристигнали на баварската граница.

Стратегията му доведе до спор с Меркел през юни и почти разцепи коалициията. След дълъг застой Зеехофер се отказа от някои от исканията си и прие символичен компромис. Така в крайна сметка, освен че не възстанови доверието на баварците в ХСС, той допълнително го подрони, като се огъна пред Меркел.

Този епизод бе подарък за "Алтернатива за Германия". Крайнодясната партия, която дори не участва в последните баварски избори през 2013 г., получава подкрепа между 11 и 15 процента.

Тя обаче не е единственият проблем на ХСС. Според анкетите малката партия, наречена "Свободни избиратели", също привлича бивши поддръжници на ХСС с консервативни послания.

Други опасения предизвиква партията на Зелените. Заемайки по-остра позиция за миграцията, ХСС, изглежда, губи гласовете на центристите за сметка на Зелените, които според скорошно изследване ще бъдат на второ място на изборите следващия месец и доста по-напред от социалдемократите – традиционният противник в провинцията. Според анкетата на Bayerntrend Зелените ще получат 17%, а социалдеморкатите – 11% от гласовете.

Ако тези резултати станат реалност, ХСС, която в момента управлява сама, ще се изправи пред сложи преговори за коалиция и може да се окаже принудена да управлява с лява партия.

Дневник