Китайските власти предупредиха, че Съединените щати ще си "понесат последствията", ако не оттеглят вторичните санкции за покупка на руски оръжия, които за пръв път наложиха вчера, предаде Би Би Си.
Вашингтон обяви снощи решението си заради покупката на 10 руски изтребителя Су-35 и ракетни комплекси С-400 от компанията "Рособоронекспорт". Аргументът е, че Китай нарушава санкциите, наложени от САЩ заради руските действия в Украйна и предполагаемата намеса в изборите.
Засегнати са Отделът за разработка на оборудване към ключова агенция на Китайската комунистическа партия, свързана с отбраната, и ръководителят му Ли Шънфу. Всички техни активи в САЩ са замразени, а на американските граждани се забраняват бизнес отношения с тях. Отделът няма да има достъп до американската финансова система, нито ще получава разрешения за доставка на американско оборудване.
В същия "черен списък" влязоха още 33-ма руски граждани и организации, свързани с въоръжените сили или разузнаването на Русия. Именно с "вторичните" си санкции срещу Китай обаче САЩ създадоха прецедент, тъй като за пръв път наложиха санкции на "трети страни" заради сътрудничество в отбранителната сфера с Русия. Решението се позовава на приетия през август миналата година закон CAATSA, чието пълно име се превежда като "Закон за противопоставяне на враговете на Америка чрез санкции". Той влезе в сила преди почти година.
"Глупаво си играе с огъня"
Китай, който по редица въпроси е съюзник на Русия в Съвета за сигурност на ООН и в други формати, не е налагал подобни санкции и бе част от руските военни учения "Восток-18" - най-големите в най-новата руска история - в началото на месеца. Кореспондент на Би Би Си отбелязва, че вчерашната мярка на САЩ вероятно само ще засили сътрудничеството в отбраната между Пекин и Москва.
Острата реакция на Китай бе съпроводена и от тази на Русия. Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков каза в изявление на сайта на институцията, че Белият дом "глупаво си играе с огъня", а санкционните му списъци "все повече се дублират един друг".
САЩ настояват, че мерките срещу китайските военни са насочени единствено срещу Москва. Същевременно решението идва в момент на силно напрежение между Вашингтон и Пекин, които на практика започнаха търговска война с размяна на наказателни мита.
Дневник
Коментари
?/
Защо се сърдят на Щатите? Търговията е по желание и взаимноизгодна дейност - и двете страни трябва да имат полза. Ако Китай и Русия не харесват условията да не търгуват със САЩ и да си търсят други партньори.