Първият събор „Шуменска есен с танц и песен“ събра стотици танцьори, певци и зрители на Шуменското плато. 

През целия ден днес, на един от най-българските празници – Деня на независимостта любителски състави и формации представяха своите български народни песни и танци, а в края на празника всички – и зрители, и певци, и танцьори извиха кръшни хора от различни етнографски области.

Събитието се проведе на паркинга на Комплекс „Шуменско плато – Стъклото“ и в него се включиха повече от 20 състава с над 380 танцьори и певци от региона. 

Програмата беше открита с танците на ДТА „Пъргавелче“, част от СФТА „Гайтани“, организатор на събитието. Освен пъргавелчетата, ФТА „Гайтани“ и Клуб за хора „Гайтани“, богатството на българския фолклор показаха още ДФГ „Калинка“ при НЧ „Надежда“ - с. Имречево, КНТ „Феникс“ - Шумен, ТФ „Омая“ и ДТС „Венче“ - кв. „Дивдядово“, Ансамбъл „Панайот Волов“ - Шумен, КНХ „Настроение“ - Каспичан, ПС „Еньова китка“ - с. Мадара, ФГ „Веселина“ при НЧ „Стилиян Чилингиров“ - Шумен, ДТС „Пламъче“ при НЧ „Боян Пенев“ и  много други. Всички те получиха грамота за своето участие. Водещ на събитието беше Коко Паносян, а за доброто настроение и през свободната програма, когато всеки можеше да се хване на хорото, се погрижиха Оркестър „Шумен“.

„Мисля, че постигнахме целта си, а именно – да покажем отново, колко красив и богат е нашия фолклор. Да сътворим един събор, какъвто преди много години са правели нашите пра баби и дядовци, да върнем времето назад и да се пренесем на място, където са се събирали да покажат, как се танцува българско хоро. Благодарим на всички, които се включиха, както и на нашите спонсори, защото без тях нямаше, как да се случи. Благодарим и на тези, които дойдоха да погледат и да се повеселят заедно с нас“, каза Роза Чанова, хореограф от СФТА „Гайтани“. Тя допълни, че ще се  работи за това Съборът стане традиция и да се превърне в национален, а защо не и в международен.

ШУМ.БГ