Протести и трудни разговори очакват турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Германия, където той ще бъде между четвъртък и събота по покана на колегата си Франк-Валтер Щайнмайер.

Ердоган пристига на първо посещение като изпълнителен президент, след като е бил в страната над 10 пъти, откакто управлява Турция. На 28 септември ще бъде приет с военни почести от Щайнмайер. С канцлера Ангела Меркел той ще разговаря два пъти - същия ден и на следващия.

Държавният глава трябваше да посети Берлин още през пролетта. Тогава посещението се отмени, след като той свика извънредни президентски избори през юни, а няколко европейски страни обявиха, че няма да позволят на турски представители официални посещения в месеците преди вота.

 Турция обаче е в различна ситуация сега от тази през април. Страната навлезе в първата си валутна криза от десетилетия, след като през август обезценяването на лирата достигна 40% спрямо началото на годината.

Анкара прибегна до драстични мерки във финансите (включително някои нежелани от Ердоган) и потърси помощ от Катар, но изключи възможността да поиска помощ от Европа (финансовият министър на Германия Олаф Шолц потвърди вчера, че тази позиция не се е променила). Символично за нуждата на Анкара от Стария континент обаче бе изявлението на външния министър Мевлют Чавушоглу, който след месеци на гневни турски изказвания за ЕС каза, че евроинтеграцията все още е приоритет за страната му.

Ердоган разделя мненията още преди да е стъпил в Германия - в събота стотици демонстрираха срещу политиката му в Берлин, Дюселдорф, Билефелд и Хановер, предаде ДПА.

Край на напрежението

Вчера Ердоган, каза пред журналисти, преди да замине за Съединените щати, че целта на посещението му е да подобри икономическите и политическите връзки с Германия. "Приоритет на дневния ред на визитата ми в Германия ще е изцяло да бъде изоставен периодът, преживян в последните години по политически причини," обясни той, цитиран от "Ройтерс".

Тази визита обаче ще е част от усилията за възстановяване на диалога с редица европейски страни на фона на продължаващите проблеми със САЩ. Отношенията се обтегнаха както около референдума за президентска република миналата година (когато гостуващи турски представители разпалиха напрежение в не един европейски град), така и около изборите, които донесоха на Ердоган изпълнителни правомощия през юни. Фактор бе и неуспешният опит за преврат през 2016 г., след който Ердоган обвини правителствата на много европейски страни, че не са изразили солидарност с Турция, а са критикували мерките, които предприе Анкара.

Турция даде някои сигнали, че желае разведряване, като например освоноби турско-германския журналист Денис Юджел и разреши на друг германски гражданин да напусне страната. Няколко представители на двете страни посетиха съответно Анкара и Берлин в последните месеци в търсене на възможности.

Президентът същевременно не пропусна да спомене, че в Германия се надига вълна на "расизъм" и че страната трябва да действа решително срещу представители на сирийските кюрдски Сили за защита на народа (YPG), смятани от Турция за разклонение Кюрдската работническа партия (ПКК) и срещу мрежата на духовника Фетхуллах Гюлен.

Милиони турци

В Германия е и най-голямата турска общност извън страната - най-малко 3 млн. души, много от които с двойно гражданство. Те са фактор във всички гласувания, които укрепиха властта на Ердоган в последните години, като преимуществено гласуван за него.

Германският в. "Велт" писа преди няколко дни, че той не планира "голяма реч" (каквато например имаше в Сараево пред турската общност. Вестникът обаче добави, че е възможно той да се обърне към диаспората, докато е в Кьолн на 29 септември. Там е предвидено той официално да открие нова джамия (Ditib-Zentralmoschee), която се управлява от свързаната с Турция организация "Дитиб" (тя и групата "Атиб" в съседна Австрия са обвинявани, че подпомагат шпионаж в полза на Анкара чрез мрежата си от имами). Германски медии междувременно съобщи, че "Дитиб" може да бъде поставена под наблюдение от контраразузнаването.

Това намерение на Ердоган бе загатнато от неговия говорител и съветник Ибрахим Калън, който преди две седмици, докато подготвяше визитата, че се търди подходящо място за подобно събитие.

Както самото посещение, така и изборът той да посети Кьолн в събота бяха критикувани от някоко партии - "Левицата", "Зелените" и "Алтернатива за Германия". В Берлин са предвидени протести, на които се очакват близо 10 хил. души. Кьолн пък е натоварен със символика - случаите на сексуално посегателство там в новогодишната нощ, някои от които бяха свързани с мигранти, бяха използвани от крайната десница за протест срещу приемането на мюсюлмани в Германия.

В Кьолн Ердоган говори пред 15 хил. души по време на посещение през 2014 г.

Дневник