САЩ отпускат нова хуманитарна помощ в размер на 185 милиона долара за рохинджите, които бяха принудени да напуснат родните си места в Мианма заради операцията на силите за сигурност там, предаде агенция "Асошиейтед прес".

Външни министри на над 10 страни се срещнаха при закрити врати в кулоарите на Общото събрание на ООН, за да обсъждат съдбата на рохинджите и неотдавнашния доклад на мисията на световната организация, в който се препоръчва военните лидери на азиатската страна да бъдат съдени за геноцид.

Британският външен министър Джереми Хънт, който бе домакин на срещата, каза, че военните лидери на Мианма трябва да поемат пълната отговорност за всички извършени жестокости. Той каза, че условията за 1 млн. засегнати хора не са се подобрили и допълни, че международната общност се е провалила в тази насока.

Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли каза, че новата американска помощ ще бъде предназначена основно за бежанците в съседен Бангладеш. Тя каза, че с новата сума американската помощ става 389 милиона долара от август 2017 г. насам.

Същевременно в доклад на Държавния департамент се посочва, че американско разследване е констатирало, че мианмарските военни са взимали на прицел цивилни рохинджи, като често пъти атаките са били изключително брутални. Това е било координирана кампания, за да се прокуди мюсюлманското малцинство от страната.

Докладът се основава на анализ на съдбите на над 1000 бежанци измежду стотиците хиляди, напуснали Мианма и потърсили убежище в Бангладеш през последните две години. В документа не се казва дали издевателствата са геноцид или престъпление срещу човечеството, както бе отбелязано в доклад на инспектори на ООН. Но заключенията на авторите на доклада ще увеличат призивите към администрацията на Тръмп да засили санкциите срещу южноазиатската страна.

Рохинджите идентифицират военните като извършители на 84 процента от убийствата и причиняване на травмите, на които те са станали свидетели.

Dnevnik.bg