Смъртоносна атака срещу парад на Революционната гвардия в Иран беше неочакван и силен удар срещу апарата за сигурност на Иран. Негови представители често са заявявали, че могат да отблъснат всякакви заплахи, колкото и сериозни да са - дори от САЩ и Израел, пише "Ройтерс".
Атаката в събота, сред най-лошите срещу гвардията, показва, че тези сили, които отговарят директно пред върховния водач аятолах Али Хаменей, могат и да са уязвими.
В Иран имаше малко подобни атаки от 2011 г. насам в сравнение със съседни страни. Сега Революционната гвардия, която обвинява САЩ и арабските му съюзници, обещава да отмъсти. "Ройтерс" обобщава защо инцидентът е важен.
Кой е отговорен
Иран обвини САЩ и арабските му съюзници от Залива, без да предостави доказателства.
Отговорност поеха две организации - опозиционното и етническо арабско движение "Национална съпротива на Ахваз", което иска отделна държава в богатия на петрол Хузестан, и "Ислямска държава". Групировката обяви миналата година, че стои зад атентата през 2017 г. в иранския парламент и мавзолея на аятолах Рухола Хомейни, при който загинаха 18 души. Нито една от двете групи не е предоставяла доказателства.
Арабски опозиционни групи често изразяват негодуванието си срещу иранското ръководство. Югозападният и граничещ с Ирак район Хузестан, чиято столица е Ахваз, е и провинцията, където живеят по-голямата част от арабите в Иран.
Особено силно бе засегнат Хузестан от икономически проблеми през последното десетилетие. Безработицата там (14.5%) е по-голяма от националната, която е 11.8%. Стандартът на живот спада допълнително заради проблеми с електроснабдяването и тежка суша, която местните свързват с грешки на правителството в Техеран. От това недоволство в последно време се опитват да се възползват въоръжени групи, а сред действията им са атаки по нефтопроводи в региона.
Подобни проблеми имаше и с представители на кюрдската общност в Западен Иран - в началото на този месец загинаха най-малко 11 души, след като гвардейци изстреляха ракети по база на кюрдска опозиционна група.
Реакциите в Иран
Подобни атаки обикновено обединяват реформисти и хардлайнери въпреки различията помежду им. За президента Хасан Рохани ще е трудно след атаката да действа срещу нарастващото влияние на Революционната гвардия, както опитваше да прави през последните години.
Гвардията според анализатори е увеличила подкрепата си след атаката и това ще бъде използвано, за да се запуши устата на критиците.
От помощ за хардлайнерите е и решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да изтегли страната си от ядреното споразумение с Иран.
Какво ще направи гвардията
Високопоставени командири от гвардията казаха, че нападението в "Ахваз" е извършено от бойци, обучени от съседи на Иран от Залива и Израел, подкрепяни от САЩ. Не се очаква обаче гвардията да нанесе директни удари по враговете.
Това обаче вероятно ще доведе до нови акции, с които гвардията да покаже мощ, като например изстрелване на ракети по групировки, които действат в Иран и Сирия и които може да са свързани с бунтовниците, извършили според тях атаката.
След атентата от 2017 г. гвардията изстреля ракети по групи, действащи в Сирия, едва дни по-късно. А след серия сблъсъци с кюрдски опозиционни групи в последните месеци гвардейците насочиха ракетите си и по кюрдска опозиционна база.
Гвардията вероятно ще наложи и допълнителни мерки за сигурност в Хузестан и ще арестува противници в провинцията - включително активисти за човешките права.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар