Пленумът на съдиите от Върховния административен съд (ВАС) прие становища за противоконституционност на текстове от три закона - за банковата несъстоятелност, за съдебната власт и за частната охранителна дейност. На заседанието са присъствали 81 върховните съдии, информира пресцентърът на институцията.
Становищата на различни институции, практикуващи юристи и преподаватели, до КС не са задължителни при тълкуване на основния закон.
78 от тях подкрепиха становището, че оспорените разпоредби в Закона за частната охранителна дейност, са противоконституционни. Делото в Конституционния съд (КС) е образувано по искане на главния прокурор Сотир Цацаров и на президента Румен Радев и засяга правото на кметовете да сключват договори с частни охранители, които ще могат да пазят цели села и други урбанизирани територии.
Със 79 гласа ВАС прие становище, че на конституцията противоречи текстът от съдебния закон, според който еднократните обезщетения при напускане на магистрати с над 10-годишен стаж не се изплащат веднага на тези от тях, срещу които има дела или дисциплинарни производства, а се "замразяват" до приключването им.
С по-малко гласове - 58 от върховните съдии, е прието становището, че противоконституционен е и текст от Закона за банковата несъстоятелност, с който на 13 март 2018 г. се придаде обратна сила от 20 юни 2014 г. на чл. 59, ал. 5 и 6. С промяната, направена близо четири години след поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни 2014 г., депутатите на практика обявиха за недействителни всички прихващания, извършени от тази дата до началната дата на неплатежоспособността - 6 ноември 2014 г. Идеята за промяна дойде от депутатите от ДПС - Делян Пеевски, който бе бизнес партньор с бившия мажоритарен собственик на банката - Цветан Василев, Йордан Цонев и Хамид Хамид.
Последните две дела са пред КС след искане на Върховния касационен съд (ВКС).
Дневник
Коментари
Добави коментар