Бившият министър на енергетиката в първото правителство на Бойко Борисов Трайчо Трайков няма да успее да подаде декларацията, която Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) му поиска. Комисията постави срок до 28 септември (петък) той да представи документи, с които да докаже произхода на малко над 2.4 млн. лв.
Вчера председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев обяви, че по негово искане Софийският градски съд е запорирал имущество на Трайков, който сега е общински съветник в София. Той обясни, че проверката на Трайков приключила и показала несъответствие от 2.4 млн. лв. за 10-годишен период. Той не уточни кои приходи на бившия министър не са били признати за законни от комисията, за да се получи това несъответствие.
Да опишеш живота си 12 години назад с документи
Пред Би Ти Ви Трайчо Трайков уточни, че няма как физически да спази срока. "Това означава за 12 години назад да опиша живота си и да приложа документи - от банкови извлечения през договори и пътувания. В една от годните дори всичките ми служебни пътувания са ги обявили като екскурзии", каза още той.
Бившият министър добави, че преди да започне да се занимава активно с политика, е живеел основно в чужбина и е работил за международни организации. Сега трябвало да събере от всички тях определени служебни бележки, за да докаже произхода на парите. Той обаче подчерта, че е срещнал спънки в опитите си да разбере кои негови активи КПКОНПИ смята за незаконни.
"Дойдоха преди няколко дена двама човека от комисията в Благоевград. Дадоха му купчина с листа, с които да се запозная. Поисках копие, но ми отговориха, че са класифицирана информация и не могат да ми дадат такова. След срещата ни тези материали са били декласифицирани, но не ме уведомиха. Едва вчера адвокатът ми е научил за това. Не мога да разбера коя част от моите доходи намират за незаконни, но мога да кажа, че не съм получил нито една стотинка с незаконен произход", каза Трайков.
Комисията няма как веднага да отнеме имущество на Трайков
По думите му КПКОНПИ няма как да му отнеме имущество утре, ако не подаде поисканата му декларация. Причината - първо трябва да заведат исково дело в съда и след това той трябва да реши.
Проверката е започнала в началото на 2017 г. и е заради повдигнатото на Трайков обвинение за приватизация на по-ниска от пазарната цена на държавната една трета от акциите на енергийния оператор ЕВН. Сделката беше сключена, когато Трайков беше министър. Делото, по което обвиняеми са още бившият вицепремиер Симеон Дянков, съиздателят на "Дневник" и "Капитал" Иво Прокопиев и др., беше върнато на прокуратурата от специализирания съд за доразследване с аргумента, че обвинителният акт е неясен. Заради проверка по същото дело беше наложен запор и на имущество и сметки на Иво Прокопиев, който обжалва мярката.
Вчера КНКОНПИ обяви, че издирва бившия финансов министър Симеон Дянков, за да ѝ даде обяснение за доходите и активите си. Комисията е приключила проверката си на имуществото на Дянков, но тъй като не може да открива доходи на български граждани от чужбина, инспекцията ѝ е непълна и бившият министър трябва сам да докаже средствата си. Днес той е декларирал пред комисията готовност да сътрудничи с каквото е необходимо.
Трайков получи обвинение от прокуратурата в последните дни на 2016 г., а прокуратурата не обяви официално това. "Политически неудобните получават обвинение по празниците", коментира тогава бившият министър, който два месеца по-рано беше кандидат за президент от името на Реформаторския блок.
"Обвинението към мен е, че не съм предотвратил продажбата, извършена от Агенцията по приватизацията, а аз нямам такива правомощия. Тогавашният шеф на агенцията е министър на икономиката в момента (става въпрос за Емил Караниколов, който е от квотата на "Обединени патриоти" - бел. ред.) и така излиза, че тя е свършила добре работата си", обясни Трайков.
Дневник
Коментари
Добави коментар