Oбществен договор за отбранителната политика до 2030 година представи днес политическото обединение "Демократична България". Акцентите в него са развитие на човешкия потенциал, модернизация и превъоръжаване, дълбока интеграция на силите на Българската армия в НАТО и европейската отбрана.

Договорът беше представен от съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов и Велизар Шаламанов, който беше служебен министър на отбраната в кабинета на Георги Близнашки и години управлява дирекции в НАТО. Шаламанов каза, че промените в средата за сигурност след анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и ситуацията в Близкия изток и Северна Африка налагат нова дългосрочна визия, за да се преодолее изоставането на армията ни с 15 години.

Основната му цел е намирането на обществена подкрепа за инвестиции в модернизацията на армията. "10 години, 15 милиарда, 20 основни проекта за основни способности – основа на съгласието е увеличаване на разходите за отбрана на 2% от БВП от 2020 година, ангажиране на над 20% от тях за придобиване на нови способности и изследвания и поне 20% за подготовка и поддръжка на способностите. Това е среда, в която може да се използва по най-добрия начин човешкият потенциал в отбраната – най-ценният компонент в тази сфера", пише в документа на "Демократична България", който е отворен за предложения.

Според тях България повече не може да се самозаблуждава, че е възможна модернизация на въоръжението и техниката от времето на Варшавския договор. Необходимо е решително цялостно модернизиране, без което ще се достигне до технологичен колапс.

Вместо развитие на високоплатена професионална армия се хвърлят алтернативи за връщане на наборна служба и строителни войски, каза Шаламанов. Според него най-съществен е въпросът за реална интеграция в силите на ЕС и НАТО. Шаламанов смята, че дори постигането на 2% от БВП на разходи за отбрана не може да реши всички проблеми на армията. От парите, харчени за отбрана, над 20% трябва да отиват за превъоръжаване, 20% за подготовка и да има значително увеличаване на заплащането, добави Шаламанов.

Христо Иванов каза, че основната национална цел трябва да е интеграцията на България в ядрото на ЕС, тъй като съюзът сега се променя. В момента ние сме страна - нетен потребител на сигурност, която с нищо не допринася за своята сигурност и сигурността на региона, каза Иванов. Според него в момента България е в състояние на неутралитет и така допринася за действията на Русия.

Шаламанов припомни, че за последните 15 години за модернизация на армията са похарчени над 2 млрд. лв. без ясен резултат. В същото време трите проекта за модернизация (нови изтребители, кораби и бойни машини за пехотата - бел. авт.) не се придвижват, а се харчат стотици милиони за остарели и несъвместими с НАТО самолети и хеликоптери. "Те не могат да бъдат използвани в операции на НАТО, защото нямат системи за опознаване свой-чужд и никога няма да имат, припомни Шаламанов. Според него могат да се използват програми за многонационално финансиране и кохезия.

Твърдото ми убеждение е, че тези пари могат да бъдат намерени, каза Христо Иванов. "Вместо да се планира дългосрочно, премиерът вади едни суми къде за кокетно стадионче, къде за повишаване на заплати без реформа. Този финансов популизъм трябва да бъде прекратен. Той трябва да бъде заместен с дългосрочни планове", каза още Иванов.

Дневник