Протести срещу потискането на медиите в Турция посрещнаха президента Реджеп Ердоган на втория ден от визитата му в Германия и на пресконференцията му с канцлера Ангела Меркел.

Ердоган е бил готов да отмени събитието си, ако осъденият на затвор турски журналист Джан Дюндар присъства, съобщи в. "Билд".

"Не мислех, че един въпрос ще го стресне толкова много", коментира Дюндар, който през 2016 г. бе признат за виновен за тероризъм заедно с колегата си Ердем Гюл, след като техни репортери разкриха доставки на оръжие от турското разузнаване за Сирия. Дюндар избяга в Германия, преди да бъде вкаран в турски затвор. През март тази година най-висшият съд в Турция постанови, че той е трябвало да бъде осъден и на 20 години затвор за шпионаж.

По време на събитието мъж с тениска с надпис "Свобода за журналистите" бе изведен, след като се разкрещя на Ердоган. На въпрос за липсата на Дюндар президентът го нарече шпионин, който трябвало да бъде екстрадиран. Меркел коментира, че решението да остане в Германия е на журналиста.

Ердоган заяви още, че Анкара ще се стреми да изпълни критериите за визова либерализация и да подобри отношенията си с Берлин. Германия, в която живеят три милиона етнически турци и която разчита на Ердоган да сдържа мигрантския поток извън границите на Европа, също би имала полза от дипломатически пробив. Връзката между двете държави се влоши значително, след смазването на опита за преврат през 2016 г., което съсредоточи повече власт в ръцете на Ердоган и го тласна към все по-авторитарно управление.

На същата пресконференция Меркел каза, че е поискала освобождаването на германски граждани, които са сред десетките хиляди арестувани след опита за преврат. Тя също така отказа Берлин да обяви за терористично движението на духовника Фетхуллах Гюлен, който Ердоган обвинява, че опитва да го свали от власт, с мотива, че са необходими повече доказателства.

Дневник