Македония няма "план Б" за референдума, на който стотици хиляди се очаква да гласуват "за" или "против" смяната на името на страната. Не тези, които ще отхвърлят сделката с Гърция обаче тревожат властите в Скопие - допитването не е обвързващо, но ще е нужна активност от над половината избиратели, за да може кабинетът на Зоран Заев да обяви победа.

Одобряването на сделката с Атина, с която Скопие се съгласи на новото име "Северна Македония", ще отвори вратата към Европейския съюз и НАТО. В контраст с големия интерес към него и от Запада, и (според много дипломати и разузнавателни служби) от Русия е възможно по-малко от половината македонци да останат у дома си. Западът твърдо стои зад референдума и подкрепата му се изрази в невиждан брой посещения в Скопие за месец, но наблюдатели на процесите в Македония не са единодушни дали действията им са убедили избирателите да упражнят правото си на глас.

Сигнал за настроенията сред македонците е незначителната активност сред живеещите в чужбина, за които се смята, че са поне няколкостотин хиляди, но сред които пусналите бюлетини вчера бяха нищожен брой - малко над 1000 души.

Трудното за македонците е, че с една бюлетина и един въпрос те трябва да гласуват за две различни неща едновременно - договора с Гърция (който повечето не искат) и отворената врата за членство в НАТО и преговори с ЕС (което убедително мнозинство желае). Новото име - Северна Македноия - изобщо не е част от въпроса, за който се гласува. Резултатът е, че някои са избрали да бойкотират референдума, за да го направят невалиден, други са объркани и предпочитат да не упражнят правото си на глас.

Общо 383 македонски и 286 чуждестранни наблюдатели следят референдума, който започна в 8 ч. българско време и ще продължи до 20 ч. От последните най-много са от Организацията за сътрудничество и сигурност в Европа (188 души) и на посолството на САЩ в Скопие (35 души), има няколко от мисиите на Великобритания, Франция, Албания, Унгария Турция и Косово.

Какво ще изберат македонците

Проучванията не са еднозначни. Западните медии цитират скорошна анкета на телевизия "Телма", според която активността би трябвало да е около 57 процента (толкова са респондентите, казали, че ще гласуват), като около 70 на сто ще пуснат бюлетина "за". Друго проучване, на скопския институт "Социетас Цивилис" отпреди 2 седмици, сочи, че активността ще е около 46%, но до 80 от излезлите да гласват ще са одобрили договора с Гърция.

Подобни очаквания създаде и изследване на института "Маркет вижън" за сайта МКД. То потвърди нагласите на македонските анализатори, според които решително в подкрепа на гласуването и с желание за промяна говори албанската общност в Македония - според последното преброяване (отпреди 15 г.) най-малко една четвърт от населението. Изследванията предполагат, че резултатът от референдума, ако объркването и апатията надделеят сред етническите македонци, ще бъде решен от етническите албанци.

Не помагат и фалшивите новини, за които според "Ройтерс" министърът на отбраната Джеймс Матис държи поне отчасти отговорна Русия, нито призивите за бойкот, които идват от партии като "Единствена Македония" (също свързвана с Москва, без доказателства). Няколко изследвания на германски и американски организации сочат, че между 50 и 60 страници във "Фейсбук" се създаваха всеки ден в последните седмици, за да искат от македонците да останат у дома.

Русия отхвърля обвиненията, че се опитва да обезкуражи македонците да гласуват. Външният министър Сергей Лавров каза, че страната му не се меси, а и в тази посока бяха думите на новия посланик в Скопие, според когото на този исторически ден македонците трябва да решат съдбата си.

На тази фон бе и дипломатическата офанзива на Запада, замислена да окаже подкрепа на кабинета на Заев. според някои анализатори обаче, включително такива, с които "Дневник" разговаря, ефектът от нея може да не е еднозначен, а може дори за и контрапродуктивен.

Свободен избор срещу призив за гражданска активност

Смесени сигнали идват и от най/голямата опозиционна партия, ВМРО-ДПМНЕ. За "Дневник" заместник-председателят ѝ Александар Николоски каза, че партията оставя всеки да реши сам. В четвъртък, преди да започне времето за размисъл, той обаче се обърна към македонците с други думи, като нападна кабинета на Заев и заплаши, че може да има опити за манипулация - действие, с което едва ли окуражава избирателите.

Премиерът Заев опита да прибегне до различен тон. На заключителния митинг на кампанията "за" той протегна ръка към онези, които биха гласували против и каза, че всеки глас има значение, а бойкотиралите изобщо няма да влязат в сметката. Дори с един глас "против" избирателите да отхвърлят договора, неговият Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) няма да подкрепи ратификацията му в парламента, каза той.

В същото време друга македонска институция - тази на президента - открито призовава за бойкот. Държавният глава Георге Иванов отправи това послание от трибуната на ООН, по време на Общото събрание на организацията.

С думите си Иванов на практика направи заключинелното изявление на неофициалната кампания за бойкот, на чийто последен митинг според "Болкан инсайт" е имало едва стотина души, пред парламента в Скопие, но то е било отменено от организаторите в последния момент с аргумента, че се готвят провакации, макар всъщност да не се прибягваше до насилие от страна на "Бойкотирам".

Пред Общото събрание Иванов обяви, че от страната му с договора се иска да се "самоубие". "На 30 септември няма да изляза да гласувам и зная, че вие, мои съграждани, ще вземете подобно мъдро решение."

По-важни от тези разнопосочни призиви обаче може да се окажат проблемите на македонската изборна аритметика. Страната, която официално е с население около 2 млн. Души, има около 1.8 млн. Избиратели. За некоректността на списъците, пълни с мъртви души, предупреждаваха и международната общност, и самият Заев, докато беше в опозиция. Задачата за изчистването им се оказа трудна през годината, откакто партията му е на власт.

"Да" или "не" - партиите ще приемат и двете

Ако вотът все пак приключи с "да" и нужната активност на над половината избиратели, това ще даде зелена светлина за гласуване в парламента на договора. Заради конституционните поправки, които той изисква, ще е нужно мнозинство от две трети от 120-те депутати. Коалицията на Заев има обикновено мнозинство от 67 гласа, а по-малките опозиционни партии се очаква да подкрепят договора - общо 71 души.

Двайсет депутати от ВМРО-дпмне казаха миналата седмица, че се "заклеват в Бога" да отхвърлят конституционните поправки в парламента, какъвто и да е изходът от референдума. Независимо от това председателят на партията Християн Мицкоски даде да се разбере, че всякакъв резултат ще бъде уважен.

Думите му предполагат, че някои депутати ще гласуват "за". Това дава шанс за вота в парламента, тъй като за две трети мнозинство биха били нужни само девет депутати от ВМРО-ДПМНЕ.

Сигнал от ЕС

За да се стигне до този вот в парламента, Европа до последно насърчава гражданите да гласуват.

Кампанията може на теория да приключи в Македония, но извън страната нищо не я спираше. В Брюксел, където бе в петък вицепремиерът за евроинтеграцията и междуетническите въпроси Буяр Османи, еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан задочно се включи в нея. Той каза, че евроинтеграцията може да не е далеч, а 2025 г., посочена първоначално като "евентуален хоризонт" за членство на Сърбия и Черна гора, не е изключен срок и за Македония.

"Няма дати, нито срокове, но тази и идната година очаквам резултати. Това е момент на голям ентусиазъм," каза Хан и с тези думи омекоти решението на лидерите от ЕС да се отложи датата за начало на преговори, която Македония чака от девет години. "Гражданите трябва да ценят тази възможност да гласуват по въпроса. Замислете в каква част от света и Европа гражданите нямат тази привилегия... Бойкотът не е израз на демокрация. Всеки ден е важен и не трябва да се губи."

"Македония вчера и днес пише история," добави Османи. Той изтъкна, че страната "необратимо се движи към пълноправно членство в ЕС" и "от този път няма връщане назад."

Дали е така, ще решат македонците. А според някои прогнози, дори да се поколебаят пред урните, процесът ще продължи, ако политиците му окажат подкрепа.

Дневник