Хитрино се възстановява, може би не толкова бързо, колкото ни се иска. В Хитрино няма необхванати щети. Направено е много, дори повече от очакваното. В този процес на възстановяване на Хитрино ние не сме сами и всеки един лев, който е даден за селото се харчи напълно прозрачно. Това каза на пресконференция днес кметът на Хитрино Нуридин Исмаил. Той бе придружаван от председателя на Общинския съвет Мустафа Ахмед и заместник-кмет Ахмед Ахмед.

В началото на брифинга Нурдин Исмаил подчерта, че пресконференцията е по повод посещението на Мая Манолова в Хитрино и отправените от нея обвинения за злоупотреби.

„Най-малкото е некоректно да се появи някой за 2,3 часа в Хитрино и да отправи обвинения пред цяла България. Жалбите, които твърди Мая Манолова, че са при нея, ние все още не сме ги виждали. Как тогава да отговорим на тези жалби?“, попита кметът Нуридин Исмаил. Той покани националния омбудсман, журналисти, граждани да присъстват на разглеждането на всяка една постъпила жалба. „Ще четем всяка една жалба пред имота, за който се отнася тя. Така всички ще могат да видят основателна ли е тя и какво се предприема“, зяви Нуридин Исмаил. Той допълни, че е настоял пред Мая Манолова лично тя да избере 2 от жалбите, които смята за най-основателни  и те да се огледат публично. „Ще настоявам за това, докато всичко се изясни. Обществото да знае, че парите му не са изхарчени с лека ръка“, каза още Исмаил.

„Бедствието, което сполетя Хитрино няма аналог в България. И затова е жалко, че някои искат да се възползват от ситуацията. Имам информация, че жалбите, за които говори Мая Манолова са писани от нейния екип, от активист на една политическа партия и от ваша колежка“, заяви Нуридин Исмаил. Той припомни, че от 5,6 месеца прокуратурата извършва сериозна проверка в Хитрино, че има образувано досъдебно производство. „По това производство аз съм свидетел. Разпитани са много хора. И точно, когато следва прокуратурата да се произнесе, се прави тази сензация. Някой иска да ни прекрати мандатите. Нека да са търпеливи. Аз проблеми с хората в селото нямам, но явно някой иска да създаде такива. Засега опитите са неуспешни“, заяви Нуридин Исмаил и допълни, че по тази тема засега няма да говори.

Нуридин Исмаил обясни, че парите от трите сметки за Хитрино, не се контролират от местната власт. „Сметката на БЧК се контролира от националния обществен съвет, тази от Социалния фонд – от управляващия орган, а Дарителската сметка - от местния обществен съвет“, подчерта Исмаил. Той допълни, че ежемесечно се правят отчети за изразходваните средства пред БЧК. „Пари се дават срещу направени покупки и фактури за тези покупки. Хора от Националния обществен съвет на място проверяват реални ли са покупките, правят протокол и след това се изплащат средствата“, обясни кметът на Хитрино.

На обвиненията, че строителството в Хитрино излизало скъпо, Исмаил заяви, че цените за строително-ремонтни дейности се определят от Управителния съвет на Социалния фонд, а не от местната администрация. „Цените за предстоящите СМР-та са прогнозни. Когато има остатък, той се разпределя за други нужди. Всички плащания за строителство и ремонт на къщи се правят от Социалния фонд след представянето на акт образец 19. Договорите също са ни предоставени от Фонда, като в него собствениците са възложители. След приключване на ремонти и строителство, специалисти приемат свършената работа. На място идват експерти от Социалния фонд, които след това излизат с решение и одобряват направените разходи“, каза още Исмаил. По отношение на Дарителската сметка кметът заяви, че там решенията се взимат от местния Обществен съвет, до който са исканията за пари за разчистване, за лечение, за ток и вода. „След като Общественият съвет излезе с решение на кого и колко пари да се отпуснат, се правят и пащанията“, обясни кметът.

По думите на председателя на Общинския съвет в Хитрино Мустафа Ахмед всичко е напълно прозрачно. „Стремим се средствата да се разпределят справедливо. Възстановяването продължава. В началото си мислехме, че ще стане по-бързо, но има доста бюрокрация. Приоритет са ни частните домове и затова обществените сгради все още не са пипнати“, каза Мустафа Ахмед.

Заместник-кметът Ахмед Ахмед обясни, че с възстановяване и ремонти са обхванати 170 имота, като по 20 от тях все още текат довършителни работи. И тримата бяха категорични, че хора на фургони в Хитрино няма, а строителството на някои къщи е закъсняло заради събиране на документи.

„Има много индивидуални случаи в Хитрино. Съдят ме защо съм направил и защо не съм направил къщите на някои хора“, каза в края на брифинга Нуридин Исмаил. Той отчете и какви суми са постъпили по сметките на Хитрино и колко е изхарчено.

По Дарителската сметка са постъпили 984 149 лв. От тях са изразходвани 865 664 лв., остатъкът е 118 485 лв. По сметката на БЧК средствата са 1 578 876  (за топъл обяд, ел.оборудване и обзавеждане, врати, остъкляване). Изразходвани са 1 522 087 лв. Остатъкът от преведените пари по сключени договори са 56 789 лв. Изразходваните средства от сметката на Социалния фонд за периода 1 януари 2017 – 30 август 2018 г. са: 70 000 за обезщетения, 32 000 лв. по заявления 2 и 3, за разчистване 38 446 лв., за смяна на дограма  438 652 лв., за СМР са разплатени 2 358 247 лв. Общо за СМР са договорирани 4 353 000 лв. Общо платени по заявления са 2 937 000, остатъкът в сметката е в размер на 2 062  205 лв.

По-късно от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика съобщиха, че Фонд „Социална закрила“  (ФСЗ) осъществява регулярен мониторинг, предварителен, текущ и последващ контрол на изпълнението на проекта за социално подпомагане на населението на с. Хитрино.

При тези проверки не са констатирани данни за нередности, нарушения или злоупотреби. Министерството на труда и социалната политика има пълна готовност да съдейства на всички проверки на външни контролни органи в рамките на своята компетентност и правомощия, посочват от министерството.

Целият текст на прессъобщението от Министерството на труда и социалната политика можете да прочетете в прикачения файл. 

ШУМ.БГ