Варна предприема пореден опит да купи от бизнесмена Георги Гергов т.нар. "Дупка" на централния бул. "Княз Борис I" в града. Това стана ясно по време на днешното заседание на постоянната общинска комисия "Собственост и стопанство". Става дума за нереализиран строеж на търговски център, който беше започнат още през 1984 г., а по-късно стана собственост на пловдивския бизнесмен. Според предложението на кмета на града Иван Портних, прието само с един глас против, общинските съветници приеха пазарна оценка на имота в размер на малко над 43.2 млн. лв., направена от независим оценител. Пак според същото предложение сделката може да бъде сключена само ако средствата за нея бъдат предоставени от държавния бюджет.

В приетото днес предложение на Портних след осигуряване на финансирането той ще бъде упълномощен да сключи договор за придобиване на 100% от акциите на дружеството "Централен универсален магазин Варна" в чийто активи е "Дупката".

Членовете на комисията "Собственост и стопанство" във Варна приеха и предложението на Иван Портних да бъде допуснато предварително изпълнение на процедурата по придобиване на имота, "тъй като от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда".

Историята на варненската "Дупка" е дълга, но в последните две години стана и трагикомична.

В края на юли 2016 г. с решение на Министерския съвет държавата подели дяловете си в дружеството "Международен панаир Пловдив", контролирано от Георги Гергов, между Пловдив и Варна. Странното в подялбата беше, че на Варна бяха отстъпени 29% от държавните акции, докато Пловдив получи само 20%. Това даде повод на съветниците в града първоначално да откажат да получат дяловете, докато варненските им колеги ги приеха с охота след заседание, продължило само 10 минути.

Още тогава беше ясно, че Варна приема "дарението", за да го размени с Гергов срещу "Дупката". Въпреки това обаче в продължение на почти една година кметът на града Иван Портних категорично отричаше съществуването на подобна схема. Аргументите му обаче бяха твърде неубедителни.

Според най-екстравагантните от тях община Варна смяташе да построи собствен експо център на терен до Двореца на културата и спорта в града, а участието й като акционер в "Международен панаир Пловдив" трябваше да помогне за ползването на опит и полезни контакти за развитието на панаирен и конгресен туризъм в града.

По-малко от година по-късно обаче се оказа, че сделката с Гергов, един от най-яростните вътрешнополитически противници на лидера на БСП Корнелия Нинова, е била предварително договорена от ГЕРБ. Разразилият се по този повод скандал принуди лидера на партията Бойко Борисов да даде заден ход. Той разпореди на кметовете на Варна и Пловдив да върнат на държавата акциите си в "Международен панаир Пловдив", а те от своя страна веднага изпълниха нареждането му пак през решения на общинските съвети в двата града.

Аргументите, с които това се случи бяха "опити за публични внушения, които свързват ГЕРБ със знаков бизнесмен от средите на БСП" и необходимостта "действията за консолидация на държавната собственост в "Международен панаир Пловдив" да продължат".

"Няма да позволя името, авторитетът и честта на ГЕРБ да бъдат петнени заради лични икономически интереси", гласеше обяснението, което даде сам премиерът.

Всички тези обходни маневри обаче не оставят никакво място за съмнение, че и днешното решение на съветниците във Варна е част от пореден опит на ГЕРБ да поднови бизнес контактите си с Георги Гергов.

Решението за придобиване на 100% от акциите на "Централен универсален магазин Варна" срещу 43.2 млн. лв. трябва да бъде прието от предстоящата сесия на общинския съвет в града.

Дневник