Министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис заяви, че САЩ са започнали да обучават турски военни, което е последната стъпка преди началото на общи патрули на двете страни в района на северния сирийски град Манбидж вероятно по-късно този месец, предаде "Асошиейтед прес".

Матис съобщи, че е започнало първоначалното обучение на турските военни инструктори, а скоро ще се пристъпи и към обучение от американци на турските войски, които ще участват в общите патрули.

Матис заяви, че не вижда да има влошаване на отношенията между САЩ и Китай въпреки днешното съобщение, че плановете му да посети Китай по-късно този месец, изглежда, са отменени. САЩ просто трябва да се научат как да подхождат към отношенията си с Китай, каза Матис.

По-рано днес представители на Пентагона съобщиха, че Матис се е отказал от намерението да посети Китай този месец за среща с китайския си колега Вей Фънхъ, защото китайският генерал не обявил кога би бил свободен за такава среща и затова тя била анулирана.

Напреженията между САЩ и Китай в последно време извират от спорове в търговията и митата, но конфликтът започва да обхваща и военната сфера, след като САЩ обявиха продажба на военно оборудване на Тайван, а американски бомбардировачи прелетяха над спорни зони в Южнокитайско и Източнокитайско море. Вашингтон освен това наложи санкции на отдел от китайското министерство на отбраната и на директора му заради купуването на руски изтребители Су-35 в края на 2017 г. и на техника, свързана с руските зенитно-ракетни комплекси С-400 в началото на тази година, отбелязва "Франс прес".

dnevnik.bg