Подмяната и подновяването на лифтовете и влековете на Витоша са ангажимент на техния собственик - "Витоша ски", и за тези дейности няма да бъдат отделяни пари от държавния бюджет. Държавата единствено трябва да промени законодателството така, че дружеството да може да направи ремонтите. Това заяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев пред журналисти при откриването на ремонтирания Зимен дворец, където присъства и министър-председателят Бойко Борисов.

Кралев коментира темата за лифтовете в контекста на възложената му от премиера през септември задача да подготви кандидатурата на София за домакин на зимни младежки олимпийски игри през 2024 г. Подобна идея минава през осигуряването на модерни съоръжения за зимни спортове на Витоша. Настоящите са собственост на "Витоша ски" и голяма част от тях са спрени или се нуждаят от ремонт, но фирмата твърди, че няма право да ги ремонтира, тъй като законовата уредба не позволява.

Идеята България да кандидатства за домакинство на зимни младежки олимпийски игри лансира още през 2010 г. съсобственикът на Първа инвестиционна банка и председател на федерацията по ски Цеко Минев, когото медийни публикации свързват с "Витоша ски" и "Юлен" - концесионера на ски зоната в Банско. Минев отрича собственост и в двете, но през февруари тази година премиерът Бойко Борисов назова именно него като собственик на "Юлен". Малко по-късно прокуратурата започна проверка за това кой е реалният собственик на "Юлен", от която още няма обявен резултат.

Може ли да се подменят съоръженията

Кандидатура за домакинство на олимпийски игри ще даде много сериозен тласък - първо, за изграждане на инфраструктурата и, второ - за българския туризъм", коментира Красен Кралев. Той отново подчерта, че единственият ангажимент на държавата е "да даде законодателство, което да позволява планината да стане в този вид, в който всички софиянци искат, за да може да се ползва за зимни спортове".

Споровете дали има нужда от законодателни промени за ремонт на съоръженията на Витоша текат от години. Собственикът, който има проект на стойност между 50 и 70 млн. евро за подмяна на всички лифтове на планината, твърди, че не може да го реализира, защото действащият план не позволява ремонти и строителство, и уверява, че няма намерение да строи нови съоръжения. Противоположната теза защитават неправителствената организация - коалицията "За да остане природа в България", и бившият директор на парк "Витоша" Тома Белев, които предупредиха неколкократно, че "Витоша ски" планира трикратно увеличаване на съществуващите съоръжения, което е свързано с изсичане на гори и бетониране. Според тях действащият план за управление на парка забранява само новото строителство, а Законът за горите - с поправка отпреди 6 години - позволява модернизиране или подмяна на лифтовете без изключване на прилежащите към тях терени от горските територии.

Преди седмица управляващите заявиха намерение да направят промени в действащия план за управление на природния парк и в Закона за горите, които по думите на ресорния министър Нено Димов ще позволят на "Витоша ски" да подмени всички лифтове.

Днес премиерът Бойко Борисов заяви, че кандидатстването за игрите през 2024 г. е възможност "да се инвестира малко в тази инфраструктура". "Когато Томас Бах (шеф на Международния олимпийски комитет - бел. ред) ни предложи да кандидатстваме и да окажат пълно съдействие, защото България го заслужава, тогава казахме, че ще направим необходимото, защото имаме всички дадености", каза той. По думите му "самият МОК дава към 1 млрд. долара за домакините".

Олимпиада - да, но без бобслей и ски бягане

Според Кралев България има "сериозен шанс" да получи домакинството, защото е получила покана за това от Международния олимпийски комитет. Министърът на спорта посочи и че България има опит в организирането на световната купа по ски, а разполага и с необходимата инфраструктура. "Съоръжения има. "Арена Армеец", Зимният дворец, ако трябва, още една зала ще направим".

Кралев обясни, че е възможно извън програмата да бъдат оставени спортове като бобслей заради скъпите съоръжения, които изискват. Също и ски бягането заради липсата на трасе с достатъчна дължина. "Ако се наложи, може да заледим пистата на националния стадион", каза още министърът на спорта.

Той посочи и курорта Боровец като място, което може да приеме състезания.

Дневник