От 538 публични сгради едва 60 са достъпни за хора с увреждания. Най-големи нарушения има при банките и застрахователните дружества. Това съобщиха от Комисия за защита от дискриминация (КЗД), цитирани от БНР.

От април до септември експертите са проверили 538 публични сгради в страната и са установили, че съотношението на достъпните към недостъпните сгради към момента е почти едно към девет. Обектите включват банки, застрахователни дружества, държавни институции, общини, мобилни оператори, аптеки, пощенски станции и др. Нарушенията са най-много при първите две категории – общо 165 сгради нямат рампи за инвалидни колички, достъпни тоалетни и специални асансьори.

"България има системен проблем с осигуряването на градска среда, която да е достъпна за хората с увреждания", посочват от КЗД. Проверките на Комисията за защита от дискриминация са част от безсрочната кампания на институцията за достъпна среда, която започна в края на миналата година.

Ако зданията са достъпни за хората с увреждания, КЗД издава сертификати за достъпност за тях, а ако не са, се образуват производства, в рамките на които, при неизпълнени предписания на комисията, може да се стигне до глоби. Проверките на експертите ще продължат, а кампанията, е безсрочна.

Съгласно Закона за защита от дискриминация санкциите за недостъпна среда са в размер от 250 до 2500 лв. За юридическите лица глобите са и имуществени. При повторно нарушение законът предвижда глоба и съответната й имуществена санкция в двоен размер на първоначално наложената. Сумите могат да стигнат и до 20 хил. лв., при условие че решенията на КЗД не бъдат изпълнени след изтичане на тримесечния срок от влизането им в сила.

Dnevnik.bg