Издигнатият от парламента кандидат за член на Конституционния съд (КС) Красимир Влахов беше подкрепен от мнозинството в правната комисия. "За" номинацията му гласуваха 12 депутата като само тези от БСП се въздържаха. По-рано през деня ДПС и "Воля" останаха доволни от Влахов след среща с кандидата на управляващата коалиция.
Изслушването на единствения кандидат от квотата на Народното събрание премина вяло, без много въпроси към него, без никакво обсъждане на кандидатурата, имаше предложения по-бързо да се преминава към гласуване, а кандидатът, както и изказващите се от БСП депутати бяха призовавани към краткост на изложенията си. Процедурата приключи за около час и половина.
Миналата седмица кандидатът на БСП - Янаки Стоилов, се отказа от надпреварата, защото битката била предрешена. От левицата отказаха да издигнат нова номинация.
В представянето си Влахов се обяви за възможността гражданите сами да сезират КС и поиска дебатът за индивидуалната конституционна жалба да бъде възобновен. Той каза, че номинацията приема като особено предизвикателство и чест. Благодари на неправителствените организации за зададените му въпроси.
Той подчерта, че характерна черта на КС е неговата реална автономност, защото съдът се ръководи само от Конституцията като е изцяло независим от трите власти, стоейки вън от тях. Влахов обясни виждането си за функциите и ролята на Конституционния съд. По думите му той не може и не бива да се намесва законодателния процес.
Съдът не може да дава задължително тълкуване ако няма такава разпоредба в основния закон. Но при искане е длъжен да разтълкува всеки текст от конституцията без значение дали парламентът е приел закон, който да я регулира въпроса на по-ниско ниво.
Подчерта, че искане за тълкуване до КС е неоснователно, когато за него няма правен интерес. Трябва да има противоречива съдебна практика например, коментира Влахов и обясни, че в противен случай съдът се превръща в консултатитен орган или позитивен законодател, какъвто не е.
След изслушването на кандидата думата бе дадена на депутата от БСП Крум Зарков. Той заяви, че ролята на народните представители от опозицията е реално сведена до легитимиране на чужд избор. Отговори му председателя на комисията - Данаил Кирилов (ГЕРБ), който заяви, че в процедура по изслушване депутатите трябва да задават въпроси към кандидата, а не да изказват субективни твърдения. Кирилов заяви, че изказването на Зарков е било като за в пленарна зала при избора на кандидата.
Председателят на комисията обясни още, че БСП е имала шанса и не е трябвало да оттегля номинацията си за Янаки Стоилов, ако е искала да има реална състезателна процедура. Според Кирилов от левицата са се уплашили от кандидатурата на Влахов. А оттеглянето на номинацията на Стоилов било тактика, на която БСП се опитва да придаде политически ефект или значение.
В изказванията се включи и Емил Димитров - Ревизоро от "Обединени патриоти", който заяви че комисията си играе на въпроси. "Ние още не сме го избрали, вие вече сте казали какво ще решава в КС", обърна се той с критика към депутатите от БСП. Ревизоро допълни, че комисията е поставена в ситуация, при която кандидатът отговаря на въпроси от хора, които не искат да гласуват за него, в същото време те не позволяват на останалите да преминат направо към гласуване в подкрепа на Влахов.
Извън залата Красимир Влахов обясни, че не е очаквал подобна покана на този етап от професионалното си развитие, но е приел, защото това било най-голямото професионално предизвикателство и затова се "изкушил". По повод твърденията на Зарков, че изборът е предрешен, Влахов обясни, че това което зависи от него е да каже "да" или "не" на поканата и да се подготви професионално за изслушването.
На всеки три години приключва 9-годишният мандат на четирима от съдиите в 12-членния Конституционен съд (КС) и той се обновява. На 12 ноември свършва мандатът на Румен Ненков и Стефка Стоева (от квотата на съдебната власт), Кети Маркова (от квотата на президента) и Цанка Цанкова (от парламентарната квота).
Дотогава трябва да бъдат избрани четиримата нови конституционни съдии, които да положат клетва на 13 ноември.
Още в средата на август председателят на КС Борис Велчев изпрати писма до двете върховни съдилища, парламента и президента, с които им напомни, че започва да тече срокът, в който трябва да посочат новите си представители в съда.
На 1 октомври бе свикано общо събрание на съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) за изработване на правила за провеждане на избор на двама съдии от тяхната квота за Конституционния съд (КС). Общото събрание за самия избор е насрочено за 26 октомври.
Президентът Румен Радев има предложена номинация за конституционен съдия, която обсъжда, но досега той не е посочвал име. "Разбира се, че проучвам различни варианти. За мен са важни не само високите професионални, но и високи морални качества и възможностите и умението да отстояваш своята позиция", каза наскоро Радев. Той не искаше да "хвърля имена в пространството", но увери, че ще посочи съдия в срок.
Okelkru
Коментари
Добави коментар