Днес депутатите избират съдия в Конституционния съд (КС) от квотата на Народното събрание. Кандидатът за поста е само един - Красимир Влахов, предложен от управляващата коалиция и одобрен от ДПС и "Воля".
Доскорошният зам.-председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Гражданското отделение остана единствената номинация, след като кандидатът на БСП - Янаки Стоилов, се отказа от надпреварата. Като причина той посочи, че не желае да участва в предрешена битка от предварително договорено политическо решение в парламента. От левицата отказаха да издигнат нова номинация.
Тази седмица Влахов получи подкрепата на мнозинството депутати в парламентарната комисия по правни въпроси като единствено народните представители от БСП се въздържаха при гласуването. Как протече изслушването му в комисията вижте тук.
На всеки три години приключва 9-годишният мандат на четирима от съдиите в 12-членния Конституционен съд (КС) и той се обновява. На 12 ноември приключва мандатът на Румен Ненков и Стефка Стоева (от квотата на съдебната власт), Кети Маркова (от квотата на президента) и Цанка Цанкова (от парламентарната квота).
Дотогава трябва да бъдат избрани четиримата нови конституционни съдии и да положат клетва на 13 ноември.
На 1 октомври бе свикано общо събрание на съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) за изработване на правила за провеждане на избор на двама съдии от тяхната квота за Конституционния съд (КС). Общото събрание за самия избор е насрочено за 26 октомври.
Президентът Румен Радев има предложена номинация за конституционен съдия, която обсъжда, но досега той не е посочвал име. "Разбира се, че проучвам различни варианти. За мен са важни не само високите професионални, но и високи морални качества и възможностите и умението да отстояваш своята позиция", каза наскоро Радев. Той не искаше да "хвърля имена в пространството", но увери, че ще посочи съдия в срок.
Приключващите мандата си Румен Ненков и Кети Маркова са подписвали с особени мнения някои от ключовите решения на Конституционния съд през последните години. Това означава, че не са били съгласни с мнението на мнозинството. Такъв бе случаят с Истанбулската конвенция, която според Ненков не противоречи на българската конституция. Маркова пък е изразила по друго дело изключително важна позиция - че Народното събрание може да пита главния прокурор и по конкретни дела - която възможност бе отхвърлена от мнозинството в КС. По друг спор тя също имаше особено мнение - според Маркова парламентът не е нарушил конституцията, отхвърляйки оставката на Делян Добрев.
Дневник
Коментари
Добави коментар