Детските ясли в Шумен вече дават чаршафчетата си за пране на външна фирма, а седемте щатни бройки за перачки предстои да бъдат закрити. От това ще се пестят годишно около 70 хил. лв.

Решението на общинското ръководство предизвика недоволство и на родители, и на директори на ясли. Причината е, че фирмата ще взема прането веднъж седмично, а в яслена възраст децата напишват чаршафчетата понякога всеки ден.

На родителски срещи на родителите било обяснено, че вечер ще им се връчват мокрите чаршафчета на децата им, за да ги изперат, а на другата сутрин трябва да се донесат чисти. Препоръчително било да имат по два комплекта, разказаха родители.

"Имаме 2 перални машини, които се пускат всеки ден по няколко пъти. Когато нямаме перачка, някой друг от персонала ни трябва да си остави работата, задълженията и децата, за да слезе долу да пере и после да глади. Смятам, че не е добре да се пести от това", каза пред ШУМ.БГ директорът на Детска ясла 13 "Звездици" Теодора Стоянова.

Тя обясни, че освен чаршафи, в яслата ежедневно се ползват и се цапат покривки, кърпи и лигавници, които външната пералня не взема. "Изправени сме пред абсурд. Това решение не е добро за децата", каза още Стоянова.

Зам.-кметът по здравеопазване и социални дейности Светлана Маркова заяви за ШУМ.БГ, че не е вярно, че фирмата не иска да взема за пране напишани чаршафчета.

"Не виждам някаква драма. Има общини, на които съм прегледала щатовете за яслите, и там не фигурира перачка. Обосновали сме с цифри. Парите не стигат за заплати. Ние дофинансираме заплати от общинския бюджет и не ни стигат делегираните средства. Няма да имаме седем перачки, там разходът е и за ток, ремонти на перални и сушилни. Сега ще излезе десет пъти по-малко. Това означава, че ще останат средства, които да се разпределят за самата дейност. Децата са в яслите, за да бъдат обгрижвани, да бъдат възпитавани, родителят да ги остави спокоен докато е на работа", каза д-р Светлана Маркова.

Според нея няма да се съкращават млади служители, а ще се освобождават такива, които са в пенсионна възраст. "Местата ще останат като детегледачки. В яслите пак ще се перат покривки, лигавници. Нещата ще се съвместяват от персонала", каза още Маркова.

Тя обясни, че всички ясли имат хора в пенсионна възраст, или такива, които я навършват скоро. Проблем имало само в 4-та ясла, където нямат за пенсиониране, но въпросът щял да бъде решен. Директорът на ДЯ№4 Галина Фетфова не потвърди, но и не отрече за проблем с прането. "Както ви е казала д-р Маркова, така е", заяви директорът.

ШУМ.БГ