Детските ясли в Шумен вече дават чаршафчетата си за пране на външна фирма, а седемте щатни бройки за перачки предстои да бъдат закрити. От това ще се пестят годишно около 70 хил. лв.
Решението на общинското ръководство предизвика недоволство и на родители, и на директори на ясли. Причината е, че фирмата ще взема прането веднъж седмично, а в яслена възраст децата напишват чаршафчетата понякога всеки ден.
На родителски срещи на родителите било обяснено, че вечер ще им се връчват мокрите чаршафчета на децата им, за да ги изперат, а на другата сутрин трябва да се донесат чисти. Препоръчително било да имат по два комплекта, разказаха родители.
"Имаме 2 перални машини, които се пускат всеки ден по няколко пъти. Когато нямаме перачка, някой друг от персонала ни трябва да си остави работата, задълженията и децата, за да слезе долу да пере и после да глади. Смятам, че не е добре да се пести от това", каза пред ШУМ.БГ директорът на Детска ясла 13 "Звездици" Теодора Стоянова.
Тя обясни, че освен чаршафи, в яслата ежедневно се ползват и се цапат покривки, кърпи и лигавници, които външната пералня не взема. "Изправени сме пред абсурд. Това решение не е добро за децата", каза още Стоянова.
Зам.-кметът по здравеопазване и социални дейности Светлана Маркова заяви за ШУМ.БГ, че не е вярно, че фирмата не иска да взема за пране напишани чаршафчета.
"Не виждам някаква драма. Има общини, на които съм прегледала щатовете за яслите, и там не фигурира перачка. Обосновали сме с цифри. Парите не стигат за заплати. Ние дофинансираме заплати от общинския бюджет и не ни стигат делегираните средства. Няма да имаме седем перачки, там разходът е и за ток, ремонти на перални и сушилни. Сега ще излезе десет пъти по-малко. Това означава, че ще останат средства, които да се разпределят за самата дейност. Децата са в яслите, за да бъдат обгрижвани, да бъдат възпитавани, родителят да ги остави спокоен докато е на работа", каза д-р Светлана Маркова.
Според нея няма да се съкращават млади служители, а ще се освобождават такива, които са в пенсионна възраст. "Местата ще останат като детегледачки. В яслите пак ще се перат покривки, лигавници. Нещата ще се съвместяват от персонала", каза още Маркова.
Тя обясни, че всички ясли имат хора в пенсионна възраст, или такива, които я навършват скоро. Проблем имало само в 4-та ясла, където нямат за пенсиониране, но въпросът щял да бъде решен. Директорът на ДЯ№4 Галина Фетфова не потвърди, но и не отрече за проблем с прането. "Както ви е казала д-р Маркова, така е", заяви директорът.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Тефтера, тефтера и пак тефтера!!!
Анонимен
Идеално решение на несъществуващ проблем!Общината няма средства за минималните заплати на 7 човека, работещи в пералните.В същото време има средства да заплати на обществената пералня (избрана от тях),за да се перат чаршафите(може средствата от икономисаните заплати и да не стигнат)Взимат хляба на 7 човека и го дават на един,ама не какъв,а шуробаджанак!
Да ,но перални в яслите ще си има,защото там ще се пере всичко останало(лигави,кърпички,пердета...)Т.е.персоналът,който трябва да ни гледа децата,за да са щастливи и ние да сме спокойни и доволни като родители,че това се извършва качествено ,ще си напуска работното място,(при децата)и ще пере ,за икономии на Общината и то абсолютно безвъзмездно.Няма проблем, че това всичко е за сметка на децата-те в тази възраст нямат трайна памет и докато дойде време да гласуват, няма да си спомнят може би
Анонимен
не можете да познаете , на коя роднина от нашите общи нари , е тая фирма , на позналите ще има награди , разбира се , безплатна екскурзия до село Салманово
Майка
От както сме в Европата е така, един човек върши много дейности , а бумащината расте. Важното е да се борят бумащината да намалява, а грижите да растат. Наистина, вече има памперси, родителите да осигуряват. " Външната "фирма е предостатъчно 2 пъти седмично да минава за прането.
Анонимен
Добре е родителите да се заинтересуват какво ще се случи и с кухните в яслите. Как ще бъдат затворени, децата ще бъдат лишени от топла храна и ще я получават разнасяна, студена, с камионетка из целия град. Още една гениална идея на месните ни управници, която е във вреда на децата.
Анонимен
Маркова е напълно некадърна като управленец.
Шуменец
На общинарите изобщо не им пука за децата. Остава една година до изборите и после не се знае кой ще остане и кой ще си отиде. Затова хората гледат да си подготвят нещата отрано и да окрадат кой, каквото може и откъдето може.
Възмутен
Личи си , че кмета е от ГЕРБ, бързо се учи -Цвъки го учи , как да краде.
В.
До всички дето много акъл давате айде обяснете на 2 годишно дете +/- малко че не трябва да не напикава, или още по добре понеже от всичко разбирате и пикаете където и както трябва направете прехода на едно детенце от памперс на тоалетна за 1 ден!! Желая ви от все сърце да започнете и вие да подмокрят е чаршафите и гащите съвсем скоро, не за друго ами да видите “колко им е лесно” на малчуганите!! Даже желая същото и на “пестеливите” ни общинари!!! А за кухнята няма да коментирам, това просто е НЕВЕРОЯТНА ПРОСТОТИЯ!!