Реалният растеж на БВП се очаква да достигне 3.6% през 2018 г., сочи есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, публикувана днес. През пролетта ведомството очакваше растеж от 3.9% за годината, но намаляването на износа е понижило темповете на растеж въпреки благоприятното развитие при потреблението и инвестициите, се казва в текста на документа.

За 2019 г. министерството очаква растежът да е 3.7% , корекция с 0.1 процентни пункта надолу спрямо очакванията през пролетта. Очакванията са ръстът да се подклажда отново от публичните инвестиции и публичното потребление. Износът ще се повиши до 2.8% след очертаващото се по-слабо представяне през 2018 г. породено главно от влошената икономическа активност в Турция.

За цялата 2018 г. растежът на заетостта се очаква да възлезе на 0.6%, благодарение на нарасналото търсене на труд в услугите и индустрията.

Нивото на безработица ще се понижи до 5.4% тази година и за първи път ще бъде по-ниско от историческия си минимум през 2008 г., отбелязва Министерството на финансите. Високото търсене на труд се очаква да продължи да е съпроводено с ограничено предлагане.

През 2018 г. инфлацията ще бъде по-висока от очакванията в пролетната макроикономическа прогноза заради международните цени на енергийните стоки и суровините. През целия прогнозен период международните цени на петрола се очаква да имат по-високи цени в сравнение с очакванията от предходната прогноза. Поскъпването на услугите се очаква да се ускори до 5.9% в края на годината, както заради засилването на вътрешното търсене, така и заради по-скъпите горива, транспортните услуги и ръста на цените на храните. Прогнозираното нарастване на международните цени на петрола ще доведе до по-високи вътрешни цени на енергийните стоки, като транспортните горива се очаква да поскъпнат със 7.9% в края на 2018 г.

Основни рискове пред осъществяването на прогнозата министерството вижда във външната среда, включително динамиката на международните цени.

Dnevnik.bg