Лондон увеличава настъпателния си киберпотенциал, пише руският вестник „Независимая газета”, като обмисля широк спектър от отговори на възможни хакерски атаки от Русия. Британските военни заплашват да увеличат кибернетичния си потенциал, който, ако е необходимо, да им позволи да "изключат светлината" в Кремъл.
Това съобщава вестник "Сънди таймс", цитирайки запознати източници. Британските медии преди това съобщиха, че Великобритания може да прибегне до кибератаки срещу Русия в отговор на отравянето през март тази година в Солсбъри на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. В същото време телевизионният канал Sky News информира за плановете на британското министерство на отбраната и Центъра за правителствени връзки да създадат кибернетично отделение с численост 2 хиляди души, за да отблъснат заплахата от Москва.
Новата структура се очаква да позволи на Обединеното кралство да увеличи своя офанзивен потенциал във виртуалното пространство четири пъти. Дейностите на отдела, чието създаване ще изисква най-малко 250 млн. паунда, ще бъдат насочени не само към отблъскване на кибернетични заплахи, но и за извършване на офанзивни кибернетични операции.
Според бившия британски посланик в Русия Антъни Брентън (от 2004 г. до 2008 г.), Русия играе водеща роля в "тихата война" със Запада. В интервю за Би Би Си Брент отбеляза, че такива действия като шпионаж и скрита пропаганда винаги са се случвали, но той вижда истинската опасност от руски кибератаки срещу инфраструктурата.
"Заплахата е, че някой ще направи нещо, което ще се превърне в ситуация, която излиза извън контрол, като прекратяването на функционирането на цялата енергийна система. Ако това се случи, ще бъдем в състояние на огромна конфронтация и няма как да я овладеем", коментира Брентън.
Според американския портал "Дейли бийст", който цитира доклад на компанията ESET, руските специални служби твърдят, че тайно са разработили нов тип злонамерена програма, която не може да бъде премахната от компютъра. Новият вирус е създаден на базата на шпионския код, разработен през 2015 г. от друга хакерска група, Hacking Team. "Руските хакери са взели кода и го модифицират", пише изданието. Според публикацията, зад създаването на вируса стои хакерска група Fancy Bear, която се твърди, че е свързана с руското разузнаване.
Днес Обединеното кралство, Холандия, САЩ, Канада и Дания обвиняват руските разузнавателни служби, че се опитват да атакуват компютърни системи, по-специално Световната антидопингова агенция (WADA), британското външно министерство, ядрената компания Westinghouse, химическата лаборатория на Портън Даун и Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), както и антидопингови агенции и спортни федерации от различни страни, съобщава "Фокус".
Клуб Z
Коментари
Добави коментар