За кандидата за кмет на Варшава Патрик Яки да допусне мюсюлмани в Полша представлява заплаха, подобна на нацистката инвазия през 1939 г. Неговият опонент Рафал Тжасковски е съгласен, че страната е изправена пред екзистенциална заплаха, но казва, че тя идва от Яки и съюзниците му, пише "Ройтерс".
Двамата мъже олицетворяват разделенията, които се появиха в Полша, откакто управляващата партията "Право и справедливост" (ПиС), в която Яки е зам.-министър на правосъдието, пое властта през 2015 г.
Местните избори на 21 октомври ще бъдат първата оттогава голяма надпревара между ПиС и опонентите й от "Гражданска платформа" и резултатът от тях ще окаже влияние върху изборите за Европейски парламент през май и общите избори в Полша догодина. Те са част и от по-голямата битка за бъдещето на Европа, докато Брекзит и унгарският премиер Виктор Орбан, съюзник на ПиС, разтърсват ЕС, а крайнодесните партии печелят терен на континента.
Макар "Право и справедливост" да доминира в националната политика, "Гражданска платформа" и съюзниците й контролират 15 от общо 16 регионални събрания в Полша и по-голямата част от големите градове, което им дава глас по редица въпроси – от това кой да ръководи местното училище до начина за изразходване на еврофондовете.
Успехът би позволил на ПиС да набере подкрепа за съдебните реформи, които според ЕС подкопават върховенството на закона. Партията освен това е против абортите, контрацепцията и инвитро оплождането и иска културата и образованието да бъдат по-консервативни.
Варшава, която е бастион на либерализма и сцена на протести срещу политическото влияние върху съдебната система, ще бъде най-голямата награда. 33-годишният Яки казва, че е на страната на обикновените хора срещу смятания от него за арогантен градски елит на "Гражданска платформа". "Днес Варшава се управлява от хора, които искат да ви кажат, че сте по-ниско от тях", заяви той пред поддръжници. Яки се надсмива над "фокуса" на ЕС върху въпроси като "измерването на бананите и инструкциите за използване на гумени ботуши".
Тжасковски, на 46 години, дългогодишен представител в ЕС на партията си, казва, че иска родната му Варшава да остане "отворена, толерантна и европейска". Според Яки Тжасковски е далеч от реалността и ако католическа Полша последва плановете на ЕС за разпределяне на търсещите убежище в блока, ще бъде ислямизирана. "Спирането на ислямизацията е моят Вестерплате", каза той, имайки предвид полуострова, където Полша опита да отблъсне нацистката инвазия, отприщила Втората световна война.
На опашка за тоалетна хартия
Полша се присъедини към ЕС през 2004 г. след десетилетия съветско управление и няма особено желание да го напусне. ПиС обаче насочи вниманието към дълбоко вкоренените страхове от чуждестранна намеса, а заплахата на ЕС за санкции заради съдебните реформи може да засили подкрепата за партията.
Тжасковски смята ПиС и нейните съюзници за антиевропейски популисти. "Те се опитват да пренапишат историческите книги и поставят под въпрос нашето място в ЕС", каза той пред "Ройтерс". "Това е, всъщност, екзистенциална борба."
Скорошни проучвания показват, че надпреварата ще бъде оспорвана, като освен Яки и Тжасковски има още около дузина кандидати.
Яки е от "Солидарна Полша" - партия съюзник, на ПиС, но започна кампанията си по време на конгрес на управляващата партия през септември и повтаря националистките й послания.
Като зам.-министър на правосъдието той успя да прокара закон, според който е престъпление да се казва, че Полша е сътрудничила в холокоста. Той заяви, че поляците трябва да са горди, а не засрамени, от военното си минало. След силни критики у дома и в чужбина законът бе смекчен, като бе премахнато наказанието със затвор.
Роден в Ополе, Югозападна Полша, Яки е израснал в блок от съветско време и се представя като човек от народа. Поддръжниците на Тжасковски, който е роден във Варшава, се подиграват на Яки, че не е истински варшавец.
Тжасковски говори шест езика и има докторска степен по политически науки, а поддръжниците на Яки го смятат за представител на елита. Тжасковски отхвърля това определение. Докато растях във Варшава, "единствените елити бяха комунистите апаратчици", казва той. "Независимо дали става въпрос за син на строител или на джаз композитор, какъвто съм аз, всички израснахме в един квартал. Всички се редяхме на опашка за тоалетна хартия и понякога за шунка."
Тжасковски и Яки обещават на Варшава сходни неща. И двамата казват, че искат да подобрят училищата и обществения транспорт, да се справят със замърсяването, да изградят достъпни жилища и да създадат повече зелени пространства.
Визията им за Европа обаче е различна. Яки настоява, че не е антиевропеец. "Всички ние искаме Полша да е в ЕС", казва той. Миналата година обаче заяви, че ЕС "си търси извинение, за да отправя остри критики към Полша" заради откритата антипатия на лидерите й към Брюксел.
На 2 септември лидерът на ПиС Ярослав Качински заяви, че Полша принадлежи към ЕС, но трябва да бъде внимателна да не се зарази с нейните "социални болести". В същия месец съюзникът на ПиС, президентът Анджей Дуда, нарече ЕС "въображаема общност с малко значение за нас".
Тжасковски, бивш евродеуптат, смята, че разиграването на "антиевропейската карта" няма да мотивира избирателите във Варшава, където европейските пари помогнаха за промяна. "Те не искат Полша да бъде в периферията на Европа", допълва Тжасковски.
Спорове за имоти
Двамата мъже заемат противоположни позиции и по още един също толкова предизвикващ разделение въпрос: как земята и сградите, заграбени от нацистите, а след това от комунистическото правителство, да бъдат върнати на собствениците им отпреди войната. Досега Полша не е приемала законодателство по въпроса, което доведе до многобройни дела и обвинения в корупция и злоупотреби.
Някои от жителите на Варшава бяха изгонени от имоти, в които са живели поколения наред. Други наблюдаваха как предприемачи печелят от земя, някога принадлежала на семействата им.
Яки е председател на високопоставена комисия за разследване на подобни нередности, за които той обвинява политици от опозицията и техни съюзници.
Тжасковски хвърля вина върху "всички политически класи" за това, че не са обезщетили хората, чиято собственост е била отнета, и казва, че избирателите му не го свързват с този въпрос.
Дневник
Коментари
Добави коментар