Министерството на финансите обмисля да обложи с ДДС от 2019 г. и ваучерите за храна. Това е заложено в пакета данъчни промени, съобщава в. "Сега" в днешния си брой.
Предложението е още при издаването на ваучерите върху стойността им да бъде начисляван ДДС, който ще трябва да се плаща от работодателите. Те обаче няма да имат право на данъчен кредит. Как ще бъде избегнато двойното плащане на налога, тъй като в магазините крайните потребители също плащат ДДС, засега не е известно.
В страната работят 14 оператора на ваучери, а техни получатели са около 500 хил. Фирмите имат право да изплащат до 60 лв. месечно от заплатите на служителите под формата на ваучери, които не се облагат с данък печалба, нито върху тях се начисляват осигуровки, нито пък влизат в облагаемия доход на работниците. За 2018 г. квотата, одобрена в държавния бюджет, е на стойност 320 млн. лв., което е с 40 млн. повече от м.г. За разлика от други години все още тази квота не е изчерпана, посочва изданието.
Мотивът за предложението на финансовото ведомство е, че евродиректива за данъчното третиране на ваучерите изисква данъкът да бъде включен в номиналната им стойност. В други европейски страни обаче ставката на данъка е диференцирана за храни и така ваучерите се третират различно.
Работна група във финансовото министерство разглежда въвеждането на т.нар. бързи решения за ДДС, тъй като заради промени в европейското законодателство до края на годината трябва да се въведат режими за облагане при складирането на стоки до поискване, съобщава "24 часа".
Предвижда се и така нареченото обратно начисляване на ДДС да важи не само за зърното, а и за повече стоки. Според гласуваните в ЕС промени обратното начисляване може да е само при вътрешни доставки, и то ако надхвърлят 17 500 евро за сделка.
Обмисля се още, фирми, които заради своята дейност построяват пречиствателни станции, тунели, тротоари и други инфраструктурни обекти, които се намират на държавни или общински терени, да могат да приспадат ДДС за тях.
Дневник
Коментари
Добави коментар