Нашите сметки показват, че властта има намерение да събере следващата година между 1.5 и 2 млрд. повече. Тези пари ще бъдат събирани за да може в изборната година да се купуват власт и влияние. Това каза Атанас Атанасов (ДСБ) един от съпредседателите на "Демократична България".
Владислав Пенев ("Зелените") обясни, че новата данъчна тежест ще стане с вдигане на осигурителните прагове, здравните вноски и увеличаване на максималния осигурителен праг. "Повишаването на максималния осигурителен праг удря върху тези хора, които се надяваме да останат и да работят тук. Това са хората с легални доходи, които не са част от сивата икономика. Тези хора трябва да ги пазим като писани яйца, защото на тях разчитаме за националния просперитет", каза Пенев. Той добави, че тези 2 млрд. ще бъдат изсмукани за да захранят клиентелата и новите чиновници. Това отива за изборите, заяви Панев.
Христо Иванов ("Да, България"), който също е съпредседател на обединението, обърна внимание, че управляващите отказват да правят реформи в здравеопазване, администрация и съдебна система, но в администрацията ще се повишат заплатите, а в здравните вноски ще бъдат повишени. Всички тези нереформирано сектори се превръщат във възпаления, в абцес, които се ползва да се противопоставят големи групи гласоподаватели, смята Иванов. Докато не започнем да разграждаме този модел, българското общество ще живее с усещане, че има много мръсни тайни, които убиват хора - дори като им изяждат бъдещето, смята Иванов. Според него един от начините за това усещане е липсата на прозрачно управление на финансите. "Първо да има реформи, след това да се мисли дали трябва да се покачват данъците", каза Иванов.
От "Демократична България" напомнят, че от началото на 2018 г. с един пункт бяха повишени осигурителните вноски. "Лесно можем да изчисли, че общата сума на "идеите" на управляващите ще удари данъкоплатците с поне 1.5 млрд. лева годишно. Пари, които ще бъдат отнети от стопанския оборот и ще бъдат насочени към кражби от обществени поръчки, безсмислени ремонти и раздуване на администрацията с хиляди нови служители. И то във време, когато бизнеса се задъхва от недостиг на служители", се казва в позицията на трите партии.
Според "Демократична България", вместо увеличаване на максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лева месечно, трябва да се въведе фиксира автоматичен механизъм за индексация, при който осигурителния таван е 2.1 пъти средната работна заплата (както е в Германия) и край на ежегодните пазарлъци. В противен случай пенсионната система няма да може да плаща високите пенсии, които следват от увеличаването на прага.
В позицията на обединението се казва, че единственият печеливш от увеличаване на здравната вноска с 12 лева на месец или 2% от дохода към частен фонд ще бъдат банковите институции, които ще събират преводни такси върху още едно платежно нареждане всеки месец.
Дневник
Коментари
Анонимен
Политически трупове