Шуменският университет обяви, че е подложен на черен PR
По повод на последните публикации в национален ежедневник, свързващи Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” в престъпна схема за издаване на фалшиви дипломи, пресаташето Дора Кабакчиева заяви, че става дума за черен PR. На спешна пресконференция днес, юридическият консултант на университета адв. Валентина Велева отново припомни, че именно ШУ е сигнализирал за издаването на фалшиви дипломи за висше образование на база на представени фалшиви академични справки. Това дава основание на ръководството да окачестви последните публикации в пресата като „отвратителна и арогантна кампания срещу университета на прага на кандидатстудентската кампания”, заяви адв. Валентина Велева.
От Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” припомниха, че след въвеждането на единния национален регистър на студентите в България са открили, че е постъпила молба за прехвърляне от друго учебно заведение от лице, което въобще не е записвано за студент. Това дава основание на ректорското ръководство да извърши проверка на прехвърлящите се студенти от периода 2004 – 2007 г.. Проверката открива 180 случая на прехвърляне с представяне на фалшиви академични справки от други висши учебни заведения. Документите са със съответните печати и формуляри. Шуменският университет информира за случая полицията и другите висши училища в страната и отменя приема на тези студенти. Издадените вече дипломи също са отменени. „Показателно е, че тези наши действия бяха обжалвани само от 12 души, както и факта, че всички административни дела вече са спечелени от университета на две съдебни инстанции”, заяви още адв. Валентина Велева. Според нея кандидатите за диплома, подходили по този път, са знаели, че нещата не са съвсем нормални при положение, че са получавали възможност да станат висшисти за една година и при полагането на два държавни изпита. Шуменският университет е изпратил цялата документация по случая на водещите разследването прокурори, но няма информация за направените до този момент изводи.
ШУМ.БГ
4833
129
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
абе тая новата PR-а на нищо не мязала???
Много зле, работата!!!!!!!!!!!!!1
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
anonimen
Тоя не беше ли от ГЕРБ?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
що триеш бе
Тази страница е така цензурирана от приятелчетата на добринчо че не си струва да се пише в нея. Но и това няма да спаси гуруто на псевдодистанционното псевдообучение.Ами всеки прави това от което разбира. А добринчо прави това което не разбира.
добри прогнози
Като гледам колко много изтрити постинги има, си представям колко надълбоко са изследвали родословното дърво на добрин добрев и на малчо малчев по женска линия. Аз пък искам да напиша нещо добро за тях и то е следното. От началото на януари 2009 г. малчо малчев става на 65 години и повече от сигурно е че ..... От новата учебна година центърът за дистанционно обучение ще стане безпредметен защото няма да има нито дистанционно нито обучение и повече от сигурно е че добрин добрев и снежинката ще ....
Анонимен
Удариха ВУЗ-а на митничарите
Проверяват законни ли са дипломите от филиал на университета в Шумен
БЛАГОЕВГРАД. Грандиозен скандал с нередовни дипломи гръмна в Благоевград. Следователи погнаха местния филиал на Шуменския университет по сигнали на ужилени студенти. Сред тях има много полицаи и митничари. Те получавали дипломи по психология, национална сигурност и туризъм, след като плащали по 300-400 лв. годишна такса. "Разбрахме от МОН, че Шуменският университет няма акредитация за такова изнесено обучение. Едно от разкритите нарушения е, че парите от таксите на студентите не са събирани от ВУЗ, а от фондация "Ноблес". За целта в благоевградска банка била открита сметка на фондацията", разкриха полицаи. Жалбите на завършили курса на обучение завалели като дъжд, след като хората получили известия, че дипломите им ще са обект на прокурорска проверка, тъй като има съмнения, че са невалидни.
Най-вероятно ще се окаже, че е действала перфектна схема за прибиране на пари от студентите, без това да е регистрирано официално в Шуменския университет. Вузът пък обвинява студентите, че ползвали фалшиви академични справки, уточниха полицаи. Техни колеги от Шумен и други градове също разплитат далаверата. Ужилените са хиляди. "Факт е, че т.нар. филиал не отговаря на никакви изисквания за дистанционна форма на обучение. Има данни, че преподаватели са давали изпити, след като студентите купят техен учебник, казаха полицаите.
Владимир Симеонов
добринчо чедо сбъркано
Парите от студентски такси потъвали във финансова пирамида
Митничари стават висшисти за 6000 евро
Прокурори тарашат документите на филиал на Шуменския университет
Шуменският университет пръв подаде сигнал за тапиите менте6000 евро струва фалшива академична справка с оригинален подпис и печат от легитимен университет. С документа менте се спестяват десетки взети изпити и само за година-две се става магистър. Това твърдят запознати със схемата в Шуменския университет. В столицата цената стига и до 10 000 евро за водещите висши училища. В издаването им е намесена т. нар. образователна мафия, тъй като се изнася оригинална документация с истински печати, твърдят от академичните среди. Сумите започнаха да излизат наяве само ден след като прокуратурата започна проверка за нелегитимно обучение в благоевградския филиал на Шуменския университет. В спора без вина студенти бяха набедени, че показват документи менте от въпросния филиал, докато в действителност те са си плащали за истинско обучение. Без да подозират, че са "хванати за канарчета" във вероятна схема за източване на пари.
Висшето училище е водило "дистанционно обучение" в школото, популярно под името "ВУЗ на митничарите", без да има акредитация за това, по специалности туризъм, психология и национална сигурност. Стотици абсолвенти са завършили с тапии менте, като са плащали между 300 и 400 лв. на семестър. Сумите обаче са събирани от фондация "Ноблес" и все още не се знае каква част от тях изобщо са постъпвали в шуменското висше училище.
Големият скандал с нередовни дипломи, който гръмна, няма да е единствен. Въпросният ВУЗ е осъществявал дистанционно обучение в 6 града, сред които София, Пловдив, Варна, Велико Търново, твърдят разследващи полицаи. Вчера шефът на ОДП-Благоевград комисар Константин Титянов разпореди пълна проверка на дейността на филиала.
Студентите получили писма, че дипломите им са обект на прокурорска проверка, тъй като има съмнения, че са невалидни. Такова обучение се провежда от няколко години в Благоевград. В началото няма законов проблем, но през 2006 г. излиза наредба на МОН, с която за дистанционно обучение се изисква изрична акредитация. Тя е отделна от общата акредитация на висшето училище, че има право да провежда учебна дейност. Шуменският университет няма такава, но продължил старата си практика.
Всеки филиал е длъжен да отговаря на съответни изисквания, например да има онлайн връзка с университета майка, да разполага с необходимата техника и материална база. Въпросният център обаче не притежава тези неща. Най-абсурдното е, че в разрез със закона държавни изпити са провеждани в Благоевград, а не в Шуменския университет майка, твърдят разследващите.
Според тях въпросният "филиал" на практика не е действал като учебно заведение, а като търговско дружество. Целта е била да се събират таксите на студентите, но не и да им се осигури качествено образование. Изпити са се вземали, след като се купят учебници, написани от преподавателите, а нерядко студентите са си купували директно целия курс на обучение, за да не посещават лекции. "Младите не са били в час, че става дума за фалшификации. Те са имали студентски книжки с печати, със заверки, не са допускали, че има нещо нередно", категорични са разследващи. По техни данни и в 6-те града на дистанционно обучение схемата е действала по един и същи начин. Навсякъде отделна фондация е събирала парите на студентите от такси. Най-вероятно иде реч за перфектна схема за прибиране на солидни суми от студентите, без документацията да е регистрирана официално в Шуменския университет.
ВУЗ-ът пък отрича да има нещо общо със скандала и от своя страна обвинява студентите, че показват фалшиви академични справки с неговия печат. Само за последните години са засечени 185 фалшиви справки, съобщи преди време бившият ректор Добрин Добрев. Той подал сигнал и до колегите си и се оказало, че от такива ментета са пропищели ректорите в почти всички университети. 22 фалшиви справки от Шумен са засечени например във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Много от студентите обаче са само набедени за фалшификатите, тъй като са следвали и плащали такси, без да подозират машинациите. Ужилените в цялата страна са хиляди, над 150 са тези в Пиринския край, сред измамените са полицаи и митничари, които са искали да се сдобият с висше образование, без да се откъсват от работа. Някои от тях вече са оповестили, че ще съдят университета заради нередовните си документи.
Владимир Симеонов
Биляна Веселинова
малчо зад теб съм
Започваме проверка
Ваня Добрева
зам.-министър на образованието и науката
Министерството на образованието не би допуснало подобно нещо да продължава. Благодаря на вестник "Стандарт" за сигнала, ще уведомя министър Вълчев за случващото се и ще бъде разпоредена проверка за дейността на този филиал. Отговор ще има най-много до месец.