След 19 години добивът на нефт в Русия значително ще се съкрати, а може и страната изобщо да изчезне от световния пазар за производители на петрол. Тази доста смела прогноза направи саудитският престолонаследник принц Мохамедбин Салман ал Сауд в интервю за "Блумбърг".
Според него в бъдеще производителите, изнасящи на световния пазар, значително ще намалеят и този процес ще се засили след 2030 г. "Търсенето ще расте до тази година с темпо от приблизително 1-1.5% годишно. Някои смятат, че след 2030 г. то ще намалява, а по наши изчисления много производители ще изчезнат. Китай например рязко ще свие добивите и може би съвсем ще изчезне като производител в рамките на 5 години. Други страни също ще отпадат всеки ден като производителки на петрол. След 19 години добивът в Русия силно ще се съкрати и тя също може да изчезне с нейните 10 млн. барела дневно."
В този вариант Саудитска Арабия би трябвало да продава повече от днешните обеми, добави принц Мохамед бин Салман. Той казва още, че страната му не вижда рискове за петролните основи на икономиката си, включително защото "днес никой не говори за електрически самолети или кораби, а и да не забравяме търсенето на петрохимическата индустрия и перспективите ѝ след 10-20-30 години".
Руски анализатори отхвърлиха думите на принца като разминаващи се с реалните данни. Валерий Абрамов казва пред РБК, че вече използваните местонахождения са способни да осигурят постоянен добив и руски износ за 20 години, а в същото време се работи за усвояване на арктическия шелф и е поет курс към увеличаване на експорта на продукти с по-голяма добавена стойност като горива за двигатели и продукти за петрохимията. Той припомня още, че по твърдения на президента на "Роснефт" Игор Сечин производствените разходи за добив на барел руски нефт е в рамките на 5-7 долара, а това оставяло пространство за много висока доходност.
Колегата му Александър Фролов добавя и активната работа на руснаците с технологии за извличане на труднодостъпни залежи и разработване на нетрадиционни петролни полета, както и че "Газпромнефт" и "Роснефт" са пример как се изгражда добивна база в чужбина - например в Иракски Кюрдистан.
Дневник
Коментари
ГОРСКИ
Тоя не се сеща, че след 30г. петрола няма да е нужен като сега...
И...тогава?
Затова спестявай и инвестирай сега - да не минеш на камили и ориз
Анонимен
Не се пъчи, че "чичо Сам" ще ти посегне на "кладенчето"
Анонимен
Кондолиса Рай - казва за Русия, че не е приемливо една държава да притежава такъв ресурс и затова всички са й вдигнали мерника...