Четвърти ден все още няма заподозрян за  убийство на русенската журналистка Виктория Маринова.

Вчера вечерта в няколко областни града  в страната хората организираха мълчаливо бдение в памет на Виктория.

Председателят на 73-та сесия на Общото събрание на ООН Мария Фернанда Еспиноса Гарсес осъди убийството на българската журналистка Виктория Маринова. Това бе обявено на брифинг от официалния представител на председателя на сесията на Общото събрание на ООН Моника Грейли.

"Мария Фернанда Еспиноса Гарсес осъжда убийството на журналиста Виктория Маринова и подчертава значението на свободата на печата и необходимостта журналистите да могат да изпълняват професионалните си задължения свободно и безопасно", заяви председателят на Общото събрание на ООН: "Тя осъди сексуалното насилие и подчерта необходимостта от безкомпромисно противодействие на актовете на сексуална агресия и насилие."

Освен това, по думите на Грейли, "председателят на сесията на Общото събрание на ООН е много обезпокоен и от изчезването на саудитския журналист Джамал Кашоги. Разбираме, че е в ход разследване", добави тя, цитирана от ТАСС.

Репортер на NOVA от мястото, на което е извършено убийството на Виктория заяви, че

ДНК материал е взет от бившия съпруг на Виктория и всички нейни близки и от МВР казват, че засега няма никакво съвпадение

с намерената по жертвата ДНК, което затруднява и търсенето. В района, в който е извършено престъплението няма и камери. Беше съобщено, че ще се проверява и близката психиатрична клиника, но според психолози извършителят не е с клинично заболяване, а по-скоро това е вид психопатия на някой със сексуален мотив, който е нападнал жертвата. „Това може и да не е първото му нападение към жена, но засега все още не се знае“, уточни репортерът.

Криминалистът Иван Савов и журналистът Стефан Ташев също коментираха тежкото престъпление в студиото на „Здравей, България“.

„Националната ДНК база данни, която се намира в Института по криминалистика на МВР се запълва от около 18 години, проблемът е, че тя е малка – в нея има няколко хиляди профила. При регистрацията

в районните управления на МВР в общия случай не се снема ДНК поради липса на достатъчно средства за проби”,

обясни Савов. Така на практика полицията разполага с голям регистриран контингент, но с малка възможност да събира безспорни доказателства, какъвто е ДНК – профилът, уточни криминалистът.

Според него мотивът за нападението не е свързан с професията на Виктория: „Фактът, че убиецът е оставил много и всякакви следи от себе си насочва полицията към версията, че нападението е по-скоро случайно от човек, който има сексуални мотиви или другият вариант – да има личен мотив и да е дебнал жената“. Савов е категоричен, че един професионалист не би проявил такава жестокост.

Той обясни: „Вариантите за разкриването оттук нататък са, ако ДНК-следите, намерени по жертвата, съвпаднат с данни в базата на МВР. Ако обаче такова съвпадение не се намери, е много важен психологическият профил, който ще се направи на извършителя, защото МВР трябва да събере широк кръг от заподозрени, които да бъдат проверени и да се потърси съвпадение на ДНК“.

Журналистът Стефан Ташев е на мнение, че е много важно случаят да се разкрие по най-бързия начин.

„Използването на това престъпление за политически и рекламни цели е срамно

и сега се измести фокуса от убийството на на една млада жена към протести, политически интриги и раздаване на присъди с лека ръка”, каза той.

Vesti.bg