Намерено е консенсусно решение, което позволява запазване на археологичните находки, открити при изграждането на магистрала "Струма" в района на Благоевград и продължаването на строежа по предварително избраното трасе. Това съобщи днес кметът на Благоевград д-р Атанас Камбитов, след консултации по темата с министъра на културата Боил Банов, председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Светослав Глосов, представители от съюза на архитектите, Регионален исторически музей – Благоевград, археолози, представители на туристическия и други, предаде радио "Фокус" – Пирин..

На пресконференция Боил Банов обяви, че ще започне реализация на проект за съхраняване на трите основни ценности, открити край село Покровник. Той допълни, че още утре Министерството на културата ще връчи заповед на агенция "Пътна инфраструктура" да започне проект по съхраняване ценностите. Той предвижда пренасяне на най-ценните находки в рамките на около 20 м.

"Имаме идейна разработка как и къде да бъдат изместени откритите артефакти, така че по проекта се работи, но не е официализирано това, което да се прави", каза инж. Светослав Глосов. Той добави, че шестте месеца, които са били загубени като строителство на магистралата, ще трябва да бъдат наваксани от строителя. "Работим по проекта за изместване на обектите. Те ще бъдат на ново място – в сервитута на агенцията. Ще бъдат консервирани, за да може да продължи работата по магистралата", коментира още Глосов.

Кметът на Благоевград допълни, че предстои изграждане на цялата необходима инфраструктура, за да се създаде архитектурен обект край Покровник, като към него ще има и два подхода - откъм новата отсечка на магистралата и откъм село Покровник. "Ще се постараем да изградим един цялостен, туристически, работещ обект. Заданието ще бъде обсъждано с всички заинтересовани страни", каза още д-р Атанас Камбитов. Той добави, че ще се търси национално финансиране, както ѝ възможности по оперативните програми.

От своя страна министърът на кулутурата Боил Банов уточни, че обектът край Покровник, заедно с античен град Хераклея Синтика и Мурсалево, ще оформят един уникален район в Югозападна България, в който ще има изключително обекти.

Другата седмица в Благоевград пристигат експерти на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), които ще определят граници и точки не само на откритите неща, а на целия хипотетичен обект край Покровник, каза Банов. Междинно ще продължат и разкопките във всички посоки, за да може максимално да се види какво има на територията край Покровник.

Dnevnik.bg